INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Borowski  

 
 
brak danych - 2 poł. XIX w.?
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Borowski Jan był około r. 1848 pomocnikiem drukarskim u Köhlera w Brodnicy. W roku następnym pracował w »drukarni polsko-ludowej« Juljana Prejsa w Toruniu. Później (po r. 1858?) udał się do Ameryki, gdzie zamierzał założyć księgarnię. Według wiarygodnego, współczesnego świadectwa sprawiał »wrażenie człowieka acz nie wysoce wykształconego, jednak dosyć inteligentnego, rzutkiego, przytem sympatycznego«. Ułożył i wydał następujące broszurki: 1. O przygotowaniu się młodzieży na odpust Łąkowski i o sprawach tejże (Brodnica 1848). 2. Po długiej nawałnicy jednak następuje pogoda czyli Jeszcze Polska nie zginęła (Brodnica, pierwsze wydanie 1848, drugie 1858). Za tę broszurę został aresztowany i osadzony w więzieniu. 3. Wiara Dziadów-Pradziadów. Myśl udzielona katolikom (tamże 1851). 4. Zgraja czartów lizusów u stóp Belzebuba. Powiastki czyli sen Stanisława Gawendy (tamże 1852). Rzecz ta wymierzona przeciw Moskalom. 5. Pielgrzym. Powiastka dla Lig Polskich (Toruń 1849). Tendencja tych pism szlachetna, religijno-narodowa.

 

Mańkowski A. ks., Drukarstwo i Piśmiennictwo pol. Pr. Z. w »Rocz. Tow. Nauk. Tor.« 1906, XIII 275 passim; »Weichsel-Zeitung«, Toruń 1848, nr 7.

Ks. Alfons Mańkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Aleksander Piotr Czekanowski

1833-02-12 - 1876-10-30
geolog
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.