INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Burhardt Jan (ur. 1770), porucznik i adiutant korpusu artylerii W. Ks. Lit. Ur. się w Wilnie. 24 VII 1792 w boju pod Krzemieniem, dowodząc 4-ma 3-funtowymi działkami, bronił z Józefem Sułkowskim, późniejszym adiutantem Napoleona, wtedy zaś kapitanem, dowodzącym 150-ma działyńczykami – mostu na Bugu. Jedna kompania piechoty wojska koronnego i jedna bateria najlżejszych armat litewskich przez parę godzin powstrzymały silny napór oddziałów przednich armii generała Kreczetnikowa, dowodzonych osobiście przez generała Denisowa. Awansował na porucznika w powstaniu kościuszkowskim. Żonaty był z Elżbietą z Kazanowskich Kęszycką a potem z Izabelą Głowacką. Z nią miał synów: Józefa, Aleksandra i Stanisława, którzy edukację odbierali częściowo na koszt loży masońskiej, której Jan był członkiem. Zginąć miał według tradycji rodzinnych w bitwie pod Ostrołęką.

 

W rękach prawnuka mec. Aleksandra Burhardta znajdują się dobrze zachowane portrety Jana i Izabeli.

Włodarski A., Burhardtowie, odb. z herbarza »Rodzina«, cz. II Uzupełnień, W. 1933, 2; Wolański A., Wojna polsko-rosyjska 1792 r., P. 1922, II 44, 346–53; Sułkowski J., Szczegóły historyczne, P. 1923; Raporty artylerii litewskiej, znajdujące się w Arch. Głównym w Warszawie i Państwowym w Wilnie.      

Lucjan Uziębło

 
 

Powiązane artykuły

 

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......

Bitwa Pod Racławicami, 4 kwietnia 1794 r.

24 marca 1794 roku na rynku krakowskim ogłoszony został „Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego”, dający początek powstaniu kościuszkowskiemu, jednemu z przełomowych......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Antoni Brodowski

przed 26 grudnia 1784 - 1832-03-31
malarz
 

Teofil Wolicki h. Nabram

1768-10-20 - 1829-12-21
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Aleksander Wojciech Kucharski

1741-03-18 - 1819-11-05
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.