INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Chrucki  

 
 
1830 - 1870
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chrucki Jan (1830–1870), malarz. Ur. w Warszawie, gdzie też uczył się malarstwa u Aleksandra Kokulara, następnie w Akademii Petersburskiej pod kierunkiem pejzażysty Maksyma Worobjewa. Znane są jego widoki Wilna, mai. z natury i reprodukowane litograficznie w »Albumie Wileńskim« Wilczyńskiego: Przedmieście Śnipiszki z figurą P. Jezusa, Figura Zbawiciela przy kośc. św. Rafała, Widok Kalwarii pod Wilnem i Kościół kalwaryjski oraz Portret Johna of Dycalpa (Placyda Jankowskiego) w lit. Żukowskiego. Na wystawie retrospekt. warszawskiej 1898 r. był jego pędzla Portret Michała Malinowskiego. Zmarł 1870 r. w Warszawie.

 

»Album Wileńskie« Wilczyńskiego; Mycielski J., Sto lat malarstwa w Polsce, 1902, 683 i 727; krótkie wzmianki o nieżyjących malarzach pol. na Wyst. Retrosp. w Warszawie 1898, 16 i XXVI.

Michał Brensztejn

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Henryk Wieniawski

1835-07-10 - 1880-03-31
skrzypek
 

Józef Jerzy Szujski

1835-06-16 - 1883-02-07
historyk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.