INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Chrystian Bockshammer  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bockshammer Jan Chrystjan (1733–1804), pastor i pisarz protestancko-polski na Śląsku, urodził się 27 V w Cieszynie, studja uniwersyteckie od 1752 odbył w Jenie, w r. 1757 został kaznodzieją nadwornym w Gośćcu (Goschütz), w r. 1764 równocześnie pastorem i senjoreni w Twardogórze (Festenberg). Umarł 1804 w Twardogórze. B. był płodnym pisarzem i wydawcą w języku polskim i niemieckim. W r. 1765 wydał przekład »Historji pasyjnej« Sargancka z tekstem niemieckim, w r. 1772 Erster Unterricht in dem christlichen Glauben, w r. 1774 przekład polski tego dziełka; w r. 1773 przekłady Ernesta »Christliche Disciplin aus dem Lateinischen«, Lavatera »Sittenbuchlein fur das Gesinde«; w r. 1770 wydał dzieło pt. Nauka o wierze, oraz okolicznościowe kazania. Przełożył nadto na j. niemiecki pijara Remigjusza Ładowskiego: »Historję naturalną Królestwa Polskiego«. Protestantom śląskim przysłużył się najwięcej ponownem wydaniem postylli Samuela Dąmbrowskiego i kancjonału. W postylli poprawił paręset błędów drukarskich poprzednich wydań, usunął 2 kazania w cz. II, a na ich miejsce dodał 5 przełożonych z autorów niemieckich i przypowieści pisma Św. (»Postilla Chrześciańska tj. Kazania albo wykłady porządne itd.«. Edycya wtora, Brzeg u J. E. Trampa 1772, przedrukowywana 1789, 1798, 1809, 1810, 1824). Kancjonał, zawierający w sobie pieśni chrześciańskie…, na Śląsku zwyczajne… z starodawnych jako i świeżo przetłumaczonych i złożonych zebrane (Brzeg u Trampa 1776), opierał się na kancjonałach Piotra Artomiusa (Krzesichleba), J. Acoluthusa, J. Herdena, K. F. Giissau’a, M. Klippela i A. Regiusa, a przedewszystkiem na kancjonale tzw. brzeskim Chrystjana Rohrmanna (Brzeg 1723). Kancjonał B-ra przedrukowywano do r. 1849 razy 19. Obok przekładu »Agendy O1eśnickiej« Bocka, »Postylla« Dąmbrowskiego i Kancjonał Bockshammera były najulubieńszemi książkami luteranów polskich na Śląsku pruskim. W układzie kancjonału pomagali B-owi pastorzy: Sassadius z Sycowa i inspektor Chuć (Kutsch) z Byczyny.

 

Fuchs Gottlieb, Reformation-u. Kirchengeschichte d. Fürstenthums Oels, Breslau 1779, 224–5; Londzin Józef ks., Uzupełnienie do Bibliografji druków polskich (Sprawozdanie jub. gimnazjum w Cieszynie, 1922, 84); Sembrzycki J. K., Krótki przegląd literatury ewang.-polskiej, Nawsie-Cieszyn (1888), s. 10 i nast.       

Wincenty Ogrodziński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.