INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Chrzciciel Klein  

 
 
1 poł. XVIII - 1789-10-26
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Klein Jan Chrzciciel (zm. 1789), inżynier wojskowy i kartograf. Pochodził prawdopodobnie z rodziny spolonizowanej w XVII w. Miał tytuł barona. Mianowany zapewne 9 VII 1765 r. sztabskapitanem, w r. 1771 współpracował przy planie okopów warszawskich, w l. 1773–4 uczestniczył w pracach geograficznych; zajmował się też sprowadzaniem z Drezna i przygotowywaniem w Warszawie instrumentów dla króla i Karola Perthéesa. W r. 1774 otrzymał przydział do prac delimitacyjnych, zaś 26 V 1775 r. nominację na podpułkownika i fligeladiutanta JKMci oraz komendanta nowo utworzonego korpusu inżynierów kor. W l. 1776–7 pracował przy demarkacji nowej granicy pruskiej, w maju 1783 r., wraz ze swym szefem, gen. artyl. kor. Alojzym Brühlem, przeprowadził inspekcję Jasnej Góry i przygotował projekty naprawy forteczki, zasługując na pochwałę szefa za «zdolności i pracę». W r. 1784 z polecenia króla kartował i niwelował teren na południe Warszawy po Piaseczno i rozpoznawał możliwości doprowadzenia wody do Łazienek. W r. 1789 zbudował młyn prochowy w Łomiankach pod Warszawą. We wrześniu t. r. przedstawiony do awansu na pułkownika, zmarł w nocy 25/6 X, nie doczekawszy rozbudowy swego korpusu.

 

Boniecki (tutaj Józef de Klein); – Buczek K., Prace kartografów pruskich w Polsce, Prace Kom. Atlasu Hist. Kr. 1935 z. 3; Giergielewicz J., Zarys historii korpusów inżynierów w epoce Stanisława Augusta, W. 1933; Górski, Historia artylerii, s. 209, 211; Olszewicz B., Polska kartografia wojskowa, W. 1921; Szymański S., Fortalitium Jasnogórskie w Częstochowie, „Kwart. Archit. i Urban.” T. 8: 1963 s. 155–6; – AGAD: Sigillata 3l.

Stanisław Herbst

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.