INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Dmochowski      Jan Dmowski, Źródło; Wirtualne Muzeum SGH - Poczet Rektorów
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dmochowski Jan (1877–1928), ekonomista, profesor i rektor Wyższej Szkoły Handlowej w Warszawie, działacz na polu życia gospodarczego i społecznego. Ur. w Warszawie 14 XII, ukończył IV gimnazjum klasyczne (gdzie był bibliotekarzem tajnego kółka samokształcenia) oraz Szkołę Handlową im. Kronenberga w Warszawie, później zaś Szkołę Nauk Politycznych w Paryżu w r. 1904, po napisaniu rozprawy: Morcellement au Royaume de Pologne. W r. 1905 wydelegowany został przez Tow. Kooperatystów na studia nad ruchem spółdzielczym do Austrii, Francji, Włoch i Belgii. Od r. 1906 był wykładowcą ekonomii politycznej w szkołach polskich: w Szkole Technicznej Wawelberga, na kursach handlowych J. Siemieradzkiej i na Wyższych Kursach Handlowych, przekształconych później w Wyższą Szkołę Handlową.

W okresie wojennym i powojennym wykładał również na Kursach Wyższej Administracji przy Uniwersytecie Warszawskim w r. 1917, w Wyższej Szkole Wojennej Sztabu Generalnego i w Politechnice Warszawskiej. Wykłady jego obejmowały teorię ekonomii politycznej, kooperacji oraz organizację przedsiębiorstw. W Szkole Wyższej Handlowej został powołany w r. 1928 na stanowisko rektora. Poza pracą pedagogiczną uczestniczył w życiu naukowym i społecznym: był członkiem redakcji kwartalnika »Ekonomista«, sekretarzem generalnym Tow. Ekonomistów i Statystyków Polskich, członkiem komitetu i skarbnikiem Kasy im. Mianowskiego itd.

D. był czynny również w życiu tworzącego się państwa na placówkach urzędowych (kierownictwo reemigracji w r. 1919 w Min. Spraw Wewnętrznych oraz stała współpraca z Min. Przemysłu i Handlu w roli konsultanta). Był poza tym praktycznym działaczem gospodarczym jako kierownik wielkiej fabryki pod firmą J. Fraget i na tym polu zaznaczył się jako poważny pionier eksportu polskiego.

Pozostawił po sobie w spuściźnie naukowej kilkanaście prac większych i wielką ilość fachowych artykułów drobniejszych. Z prac najważniejszych należy wymienić: Mikołaja Kopernika Rozprawy o monecie i inne pisma ekonomiczne oraz L. Decjusza traktat o biciu monety (W. 1923, s. CLXIV i 222); Rozwój instytucyj społecznych w XIX stuleciu (W. 1908); W naszych sprawach handlowych (W. 1913); Waluta a pożyczka (W. 1923); Nicolas Copernic économiste (Paryż 1923); Copernico economista (Triest 1924); Les problèmes économiques de la Pologne (Paryż 1925); Komisja Statystyczna jako przeżytek inflacyjny (W. 1925); Reformy monetarne w Europie i u nas (W. 1927); Trudności eksportu polskiego (W. 1927); Najnowsze teorie monetarne (W. 1927). Ponadto przetłumaczył dzieła Karola Gide’a: O kooperatywach spożywczych (W. 1906) i Rozwój instytucyj społecznych (W. 1910) Prócz tego ogłaszał drukiem artykuły drobniejsze w czasopismach: »Kultura«, »Revue d’économie politique«, »Ekonomista«, »Gazeta Handlowo-Przemysłowa«, »Gazeta Nowa«, »Przegląd Współdzielczy«, »Przegląd Techniczny«, »Przegląd Gospodarczy«, »Przemysł i Handel«, »Tygodnik Handlowy«, »Rzeczpospolita« itd.

D-go cechował wielki realizm myślenia i umiejętność łączenia studiów teoretycznych z praktyką życia. Był zwolennikiem szkoły solidarystycznej, lecz zakres jego zainteresowań przekraczał ramy szkoły. Żywo interesował się zagadnieniami pieniężnymi i historią tych zagadnień. Zasługą D-go jest ogłoszenie drukiem i analiza nieznanych pism Kopernika i Decjusza. Zmarł 2 XI 1928 w pełni sił twórczych.

 

Obszerniejszy życiorys i analizę twórczości naukowej podaje »Rocznik Wyższej Szkoły Handlowej«, W. 1929, VII 169, poświęcony przez redakcję pamięci zmarłego rektora. Porówn. również Pamiętnik trzydziestolecia Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, W. 1938, 224 i 225.

Konstanty Krzeczkowski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.