INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Gottfryd Borlach      Jan Gottfryd Borlach, frag. portretu olejnego.

Jan Gottfryd Borlach  

 
 
1687-05-24 - 1768-07-04
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Borlach Jan Gottfryd, Sas, otrzymał wykształcenie górnicze we Freibergu i zwiedził kilka kopalń zagranicznych na koszt króla Augusta II. Podczas rządów w Wieliczce Wilhelma Miera i Piotra Steinhäusera był w l. 1718–24 geometrą w salinie wielickiej z płacą 3800 fl. rocznie. W r. 1719 opracował na podstawie pomiarów Germana nową kartę kopalni, którą należy uważać jako dalszy ciąg karty Germana. Król August III reskryptem z 1743 przeznaczył B-a i kasztelana kaliskiego Rafała Gruszczyńskiego do zbadania i restauracji żupy wielickiej. B. po przeprowadzonej rewizji złożył wspólnie z Gruszczyńskim szczegółowe sprawozdanie o stanie kopalni i wypracował generalną ordynację, obejmującą obowiązki urzędników, sztygarów, górników, czas pracy w kopalni, punktualne wydawanie województwom, klasztorom i kościołom przydzielonych soli, wypłatę należytości przez salinę i interwencję naczelników salin przy wyborach do magistratu. Po skończonej komisji w 1743 objął B. żupę wielicką jako królewski administrator, piastował tę godność do 1750, wprowadził systematyczną odbudowę soli, robotę akordową, zorganizował działy administracji i usunął nadużycia. Zamiarowi króla Augusta III wydania mapy B-a przeszkodziła wojna siedmioletnia. Pozostała tylko karta tytułowa z 1760 ze sztychem ozdobnym Müllera, wydana staraniem radcy górniczego Schobera. Plany B-a, uzupełnione planami, sporządzonemi przez geometrów Sasów, Jana Fryderyka Müllendorfa, Jana Gotfryda Gebharda, Jana Gotfryda Schobera, Polaka Jana Stolarskiego od r. 1742 do 1762 włącznie, Antoniego Friedhubera rodem z Austrji, geometry żupy wielickiej w l. 1764–86, zostały za króla Stanisława Augusta wyryte w miedzi w Augsburgu w 1766 przez J. E. Nilsona w czterech tablicach, przedstawiających szkic miasta Wieliczki i trzy piętra kopalni, z napisem »Salis Fodinarum Cracoviensium Tria tabulata subterranea jubente Stanislao Augusto Rege delineata 1766« i nazwiskami geometrów, którzy w różnych czasach kopalnię mierzyli.

 

Łabęcki H., Górnictwo w Polsce, W. 1841, I 172; Zejszner, Krótki opis Wieliczki, s. 25; Piestrak, Kilka słów o Wieliczce, s. 17; tenże, Przewodnik po Wieliczce, 1912, s. 25–6; tenże, Plany kopalni wielickiej G. Borlacha, »Czasop. Techn.«, Lw. 1905; Hrdina, Gesch. d. Stadt Wieliczka, Wien 1842, 71–4; Enc. Org.; Rastawiecki, Mappografja, W. 1846, Plany kopalniane wielickie, s. 145–152; Łabęcki H., Rozmaitości. Spisy chronologiczne dawnych żupników w Polsce, s. 823.

Franciszek Aywas

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Chrzciciel Lampi (starszy)

1751-12-31 - 1830-02-16
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Szymon Schultz

ok. 1630 - 1708-06-15
burmistrz Torunia
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.