INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Iwaszkiewicz  

 
 
koniec XVI w. - 1651
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Iwaszkiewicz Jan (koniec XVI w., zm. 1651), prawnik. Pochodził z rodziny ormiańskiej osiadłej we Lwowie. Studiował zapewne na Akademii Zamoyskiej, gdyż wiązały go z tą uczelnią silne więzy sympatii; uzyskawszy tytuł doktora obojga praw, zamieszkał we Lwowie i tu rozwinął szeroką praktykę prawniczą nie tylko wśród Ormian, lecz i wśród polskich mieszczan. Szczególnie duże uznanie zdobył sobie w r. 1616; ponieważ zbiega się to z datą uzyskania przez Ormian lwowskich przywileju od Zygmunta III, więc można mniemać, że położył przy tym jakieś zasługi. W r. 1622 Rada Miejska nadała mu w nagrodę przywilej, mocą którego został uwolniony od wszelkich podatków na okres 10 lat. Wobec ostrych podówczas sporów między mieszczaństwem polskim a ormiańskim tego rodzaju przywilej na rzecz Ormianina dowodzi nie tylko dużych zasług dla Rady Miejskiej, lecz i tego, że I. był wyznawcą obrządku katolickiego (stronnictwo późniejszego bpa Torosowicza). Nie pozostawił drukowanej spuścizny. Umierając zapisał w r. 1651 cały swój księgozbiór Akademii Zamoyskiej.
 
 
Stupnicki H., Herbarz polski, Lw. 1855 I 245; [Piotrowski] Korwin L., Ormiańskie rody szlacheckie, Kr. 1939 s. 97; – Barącz S., Żywoty sławnych Ormian, Lw. 1856 s. 157–8; Gromnicki T., Ormianie w Polsce, W. 1889 s. 5–6; – Arch. m. w Lw.: Acta iud. civ. Armenorum.
 
 
Stanisław Grodziski
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Piotr Boym

ok. 1614 - 1659-08-22
jezuita
 

Michał Sędziwój h. Ostoja

1566-02-02 - między 20.05 a 12.08.1636
alchemik
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.