INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jeleński Jan h. Korczak odm. (zm. 1807), starosta sądowy mozyrski, marszałek szlachty pow. mozyrskiego. Najmłodszy syn Rafała Józefa, kasztelana nowogrodzkiego, i Petroneli Kościałkowskiej, właściciel dóbr w powiatach wiłkomierskim i mozyrskim. W r. 1769 był J. miecznikiem mozyrskim, w 1771 pisarzem grodzkim smoleńskim i starostą szyickim, w 1774 sędzią ziemskim mozyrskim. W r. 1776 mianowany po stryju Gedeonie pisarzem dekretowym W. Ks. Lit., otrzymał ponadto w początkach 1786 r. od niego za cesją królewską starostwo sądowe mozyrskie. Z podziału dóbr dokonanego przez ojca w r. 1772 otrzymał majątki: Okniste, Czekaniec oraz trzy królewszczyzny w Wiłkomierskiem i dwa domy w Wilnie. Związany tak jak ojciec i stryj ze stronnictwem Radziwiłłów, od których otrzymał zastawem na korzystnych warunkach dobra Surwiliszki w pow. wiłkomierskim, przeszedł następnie do stronnictwa dworskiego, kierowanego przez podskarbiego lit. A. Tyzenhauza. Posłował na sejmy z powiatu mozyrskiego w l. 1784 i 1786. Był również posłem mozyrskim na Sejm Czteroletni (w drugiej kadencji 1790 r.). W maju 1792 r. Stanisław August wysłał J-ego jako swego emisariusza na Białoruś i Litwę dla pobudzenia obywateli do obrony kraju lub opuszczenia domów w wypadku, gdyby byli zmuszeni do wstępowania w szeregi konfederacji targowickiej. W r. 1793 został J. konsyliarzem konfederacji targowickiej z pow. mozyrskiego i w zastępstwie chorego marszałka powiatowego i kasztelana Macieja Kazimierza Oskierki członkiem delegacji szlacheckiej do Petersburga dla wyrażenia uczuć wiernopoddańczych cesarzowej Katarzynie. W r. 1795 został obrany marszałkiem szlachty pow. mozyrskiego. Żonaty z Eleonorą Obuchowiczówną pozostawił 3 synów i cztery córki.

 

Boniecki; Żychliński, XXVI; – Mościcki H., Dzieje porozbiorowe Litwy i Rusi, Wil. 1913 s. 126, 287; Smoleński W., Konfederacja targowicka, Kr. 1903 s. 53; Wolański A., Wojna polsko-rosyjska 1792. T. 2: Kampania litewska, P. 1922; – Vol. leg., VIII, 521; – AO AD: Arch. Radz. dz. V, t. 129, nr 6005, 6007; B. Czart.: rkp. 665, 727, 735.

Tadeusz Wasilewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.