INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Józef Meszczeryn h. Pogoń tatarska  

 
 
I poł. XVII w. - po 1661
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Meszczeryn Jan Józef h. Pogoń tatarska (zm. po r. 1661), cześnik smoleński, pułkownik wojska litewskiego. Był synem Iwana (zob.) i Tatiany Polibianki. Wykształcenie odebrał w smoleńskim kolegium jezuickim. Pod wpływem jezuitów przeszedł następnie wbrew woli rodziców na katolicyzm. Służył jako dworzanin pokojowy królowi Władysławowi IV, a w r. 1644 wyruszył w orszaku królewny Anny Katarzyny Konstancji Wazówny do księstwa jej męża Filipa Wilhelma Neuburga, palatyna Renu, i jeszcze w t. r. odznaczył się, służąc w armii bawarskiej pod wodzą Jana de Werta, w walkach z armią francuską. Po powrocie do kraju osiadł w Smoleńszczyźnie. Otrzymał po śmierci ojca w r. 1654 godność cześnika smoleńskiego, brał udział w obronie Smoleńska w r. 1654, a po jego upadku przeniósł się na tereny pozostające we władzy Rzpltej. Prawdopodobnie w r. 1655 w okresie najazdu szwedzkiego wyruszył przez Królewiec i Amsterdam do księcia Filipa Wilhelma Neuburga. Na początku 1657 r. został regimentkwatermistrzem w regimencie (pieszym? rajtarskim?) Jerzego Lubomirskiego, uczestniczącym w oblężeniu Krakowa. Prawdopodobnie w jego szeregach brał udział w działaniach przeciw Jerzemu Rakoczemu. Po kapitulacji Rakoczego M. udał się na Ukrainę do swego szwagra Konstantego Wyhowskiego z wieściami o zwycięstwie oraz w tajnej misji, której celem było doprowadzenie do obrania na wakującą prawosławną stolicę metropolitalną w Kijowie kandydata życzliwego dla Rzpltej i w dalszej przyszłości oderwanie Kozaków od cara.

Do Kijowa przybył M. 18 VIII 1657, po czym postrzygł się w Brackim Monasterze na prawosławnego mnicha i przybrał imię zakonne Józef. Wkrótce potem otrzymał wysoką godność archimandryty czernihowskiego. Utrzymywał żywe kontakty z Andrejem Wasiljewiczem Buturlinem, carskim okolniczym i wojewodą kijowskim, dostarczając mu wieści o wydarzeniach w Koronie, a innego okolniczego carskiego, Fedora Michajlowicza Rtiszczewa, prosił w liście pisanym w języku polskim o wyrobienie mu audiencji u cara. Występował jako jeden z kandydatów do godności metropolity, a 28 X t. r. brał udział w Św. Sofii kijowskiej w nieudanych wyborach metropolity. Metropolitę obrano dopiero w grudniu t. r., został nim Dionizy Bałaban, życzliwie ustosunkowany do Rzpltej. Był to także sukces misji powierzonej M-owi. Po zawarciu ugody z Kozakami przybył M. w r. 1659 z Konstantym Wyhowskim i Jerzym Niemiryczem do Warszawy w celu potwierdzenia unii hadziackiej. W akcie tym jednak ważniejszej roli nie odegrał. Zabiegał wówczas o nagrodę za oddane Rzpltej usługi. Wziął udział w radzie kozackiej w Perejasławiu (luty 1659). Od Chytrowa, wysłannika carskiego, dostał sobole, aby namawiał starszyznę uczestniczącą w radzie, by się nie rozjeżdżała. Jako adiutant Jerzego Lubomirskiego wziął udział w oblężeniach Grudziądza i Malborka (sierpień 1659 – styczeń 1660), jako kapitan regimentu pieszego Lubomirskiego w działaniach przeciw Szeremietiewowi, jesienią 1660 i następnie już w dywizji wojska litewskiego lewego skrzydła w walkach na Białorusi w r. 1661 (?). Zmarł po r. 1661.

 

Kojałowicz, Compendium, s. 228, 229, 232; Niesiecki; Uruski; – Hruševs’kyj, Istorija, (New York 1958 X); – Akty Juž. i Zap. Ross., IV 7, 41, 44, 46, 100, 1892 XV 379; Archeografičeskij sbornik dokumentov otnosjaščichsja k istorii Severo-Zapadnoj Rusi, Vil’na 1904 XIV 19.

Tadeusz Wasilewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 

Józef Franciszek Sołtyk

brak danych - przed 25 maja 1735
kasztelan lubelski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.