INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Kloczkowski     

Jan Kloczkowski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kloczkowski Jan (1812–1884), autor utworów historycznych i religijnych, ksiądz. Ur. 16 VI w Piastowie koło Radomia, syn miejscowego ogrodnika dworskiego Macieja i Gertrudy z Rajkowskich. Dzięki pomocy dziedzica Piastowa Franciszka Szembeka, którego dzieciom udzielał korepetycji, K. uczęszczał do szkoły średniej do dominikanów w Warszawie (1825–6), a następnie do pijarów w Radomiu, gdzie ukończył V klasę. W czasie powstania listopadowego zaciągnął się do 12 p. piechoty województwa sandomierskiego. W r. 1832 dostał się za protekcją F. Szembeka do diecezjalnego seminarium duchownego w Sandomierzu. Dn. 19 XII 1835 r. został w Lublinie wyświęcony na księdza i powrócił w Radomskie. W l. 1836–7 był wikarym u ks. Tadeusza Gackiego w Jedlni, potem spełniał tę samą funkcję w Radomiu, a 10 VIII 1839 r., znów za poparciem Szembeka, został proboszczem w Jedlińsku, gdzie przebywał już do końca życia. W r. 1847 został tamtejszym dziekanem (zrzekł się tej godności w r. 1853), w r. 1848 kanonikiem kaliskim, a w r. 1859 sandomierskim. K. uchodził za wzorowego kapłana i dobrego kaznodzieję, zachowywał dobre stosunki z mieszkańcami Jedlińska (także Żydami); rozwijał działalność charytatywną i antyalkoholową. Cieszył się też względami biskupa sandomierskiego (1859–80) Józefa Juszyńskiego, któremu nawet układał listy pasterskie. Znany ze swego patriotyzmu, został w r. 1861 wybrany do Rady Powiatu Radomskiego.

K. dbał stale o szkolnictwo, był miłośnikiem książek i sam wiele wydawał, zwłaszcza w latach siedemdziesiątych. Utwory swe drukował w Warszawie oddzielnie (często w kilku wydaniach) oraz w czasopismach („Czytelnia Niedzielna”, „Zorza”) i kalendarzach. Pracował nad historią i etnografią okolic Jedlińska, niewiele jednak z tego zakresu wydrukował (Wiadomość historyczna o kościele parafialnym w mieście Jedlińsku, „Pamiętnik Religijno-Moralny” 1842, i kilkakrotnie wydany opis zabawy ludowej Ścięcie śmierci w Jedlińsku…), choć jego prace spotkały się z niezłą oceną fachowców. Na probostwie miejscowym przechowywane są Dzieje miasta Jedlińska i Księga kościelna parafii jedlińskiej pióra K-ego. Zasadniczą dziedziną jego pisarstwa była jednak literatura religijna i dewocyjna, w zakresie której zdobył sporą popularność utrzymującą się aż do XX w. Drukował pieśni religijne, książki do nabożeństwa, kazania i utwory moralistyczne. Z jego bardziej popularnych lub większych książek warto wymienić: Nowy miesiąc Maryi (wiele wydań w 1861–1916), Pielgrzymka do Ziemi św. odbyta w roku 1867 przez Franciszka Frączkiewicza obywatela miasta Jedlińska, a z jego notatek opisana (1869) i Nauki religijno-moralne, t. 1–3 (1874–5).

Zmarł K. 11 IV 1884 r. i pochowany został na cmentarzu w Jedlińsku. Na probostwie pozostawił dużą bibliotekę, a jako kontynuatora wielu prac swojego siostrzeńca i dawnego wikarego ks. Pawła Pawłowskiego.

 

Estreicher; Słow. Geogr., III 547; Wiśniewski J., Katalog prałatów i kanoników sandomierskich od 1186–1926 r., Radom 1928 s. 67, 144–6, 214 (fot.); – tenże, Dekanat radomski, Radom 1911 s. 78, 85–94, 98, 115–27, 130, 400; – „Czytelnia Niedzielna” 1859 s. 105–8 (anonimowa autobiografia); „Kur. Warsz.” 1884 nr 176b s. 3; „Wisła” V 218; – Zbiory parafialne w Jedlińsku (zwłaszcza Pamiętniki księdza J. K-ego, proboszcza jedlińskiego…) od r. 1865.

Wacław Urban

 
 

Powiązane artykuły

 

Obrona Warszawy w 1831 r.

Powstańcy i cywile opanowali miasto już 30 listopada 1830 r. Namiestnik carski i garnizon rosyjski ewakuował się. Warszawa stała się centrum polityczno-administracyjnym i wojskowym powstania listopadowego,......
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.