INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Leo      Jan LEO, Historia Prussiæ. Sub fortunatissimis Auspicijs ..., Braniewo 1725 - w zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN - źródło kopii cyfrowej: pbc.gda.pl - rubrykacja PPB.
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Leo Jan (1572–1635), duchowny katolicki, historyk Prus. Ur. w Jezioranach w pow. biskupieckim. Syn Antoniego, szewca. Mając 15 lat, w marcu 1587 r. przybył do Braniewa, gdzie z polecenia bpa warmińskiego Marcina Kromera rozpoczął naukę w seminarium biskupim, będąc jednocześnie uczniem tamtejszego kolegium jezuickiego. W sierpniu 1595 r. opuścił seminarium biskupie w Braniewie i udał się do Lidzbarku, aby objąć obowiązki kapelana u kardynała Andrzeja Batorego. Święcenia kapłańskie otrzymał L. w maju 1596 r. W rok później kardynał Batory powierzył mu probostwo w Kiwitach (pow. Lidzbark Warmiński). Tam L. napisał, w oparciu o Ewangelie, parafrazę opisu Męki Pańskiej, dedykując ją bpowi warmińskiemu Szymonowi Rudnickiemu (Braniewo 1609). W r. 1610 otrzymał L. od bpa Rudnickiego stanowisko proboszcza i archiprezbitera w Lidzbarku. Pełniąc te obowiązki, L. opublikował dwie prace, dedykując je również bpowi Rudnickiemu: wierszowaną relację o cudzie w Jezioranach w r. 1577 (Braniewo 1612) oraz skorowidz do konstytucji synodalnych diecezji warmińskiej (Braniewo 1614).
W styczniu 1615 r. L. otrzymał godność kanonika honorowego w Dobrym Mieście, a w r. 1619 został mianowany tamże kanonikiem kolegiackim i przeniósł się do Dobrego Miasta, gdzie od lutego 1622 r. do sierpnia 1624 r. pełnił funkcje dziekana kolegiaty. Po wkroczeniu wojsk szwedzkich w r. 1626 na Warmię L. schronił się u cystersów wielkopolskich w Wągrowcu, a następnie zamieszkał w Parysowie na Mazowszu u Adama Parysa, starosty czerskiego. Po zawarciu rozejmu w Altmarku (Starym Mieście) w listopadzie 1629 r. powrócił L. do Dobrego Miasta. Trzyletni okres przymusowego pobytu poza diecezją warmińską (1626–9) L. poświęcił pisaniu historii Prus. Pracę tę zakończył 1 II 1631 r. w Dobrym Mieście. W ośmiu księgach przedstawił w niej dzieje Prus od czasów najdawniejszych aż do r. 1626, poświęcając wiele miejsca ukazaniu problematyki społecznej, politycznej, wyznaniowej i obyczajowej tego regionu. Głównymi źródłami przy pisaniu tego obszernego dzieła były dla L-a dzieje Polski spisane przez Marcina Kromera oraz kronika pruska Szymona Grunaua. Historia Prussiae L-a długo przeleżała w rękopisie i ukazała się drukiem w Braniewie dopiero w r. 1725, wydana staraniem kanoników kolegiaty w Dobrym Mieście. Była wznawiana w l. 1726 oraz 1728. L. zmarł 18 I 1635 r. w Dobrym Mieście.

Estreicher; Gruchot H., Zur Geschichte des Jesuiten-Kollegiums zu Braunsberg. Verzeichnis der Braunsberger Drucke, Braunsberg 1890; Enc. Org.; W. Enc. Ilustr.; Altpreuss. Biogr.; Oracki, Słownik Warmii; – Eichorn A., Der ermländische Bischof Martin Kromer als Schriftsteller, Staatsmann und Kirchenfürst, „Zeitschr. f. d. Gesch. u. Alterthumskunde Ermlands” Bd 4: 1869 s. 6–8; Gołębiowski Ł., O dziejopisach polskich, ich duchu, zaletach i wadach, W. 1826 s. 174–5; Hipler F., Bibliotheka Warmiensis oder Literaturgeschichte des Bistums Ermland, Monumenta Historiae Warmiensis, Braunsberg 1872 IV; Rogalski A., Kościół katolicki na Warmii i Mazurach, W. 1956 s. 196.
Zbigniew Nowak

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Anna Jagiellonka

1523-10-18 - 1596-09-09
królowa Polski
 

Samuel Zborowski h. Jastrzębiec

I poł. XVI w. - 1584-05-26
hetman kozacki
 

Jan Wężyk

1575 - 1638-05-27
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.