INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Polański  

 
 
brak danych - 1746
 
Biogram został opublikowany w latach 1982-1983 w XXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Polański Jan (zm. 1746), ludwisarz lwowski. Pochodził z rodziny wyznania greckokatolickiego. W r. 1738 P., początkowo za kontraktem rocznym, objął po Piotrze Sołonieckim ludwisarnię między murami Bramy Halickiej. Dn. 23 IV 1740, wspólnie z żoną Anną z Jachimowiczów, podpisał kontrakt trzyletni na kierowanie ludwisarnią, później przedłużany. Wykonywał ozdobne działa i dzwony. P-emu przypisuje się odlanie dwunastu działek spiżowych zwanych «apostołkami». Siedem z nich z r. 1740, przechowywanych w zbiorach Muzeum Historycznego m. Lwowa, zdobił powtarzający się herb miasta i płaskorzeźby apostołów: Jana, Mateusza, Judy-Tadeusza, Bartłomieja, Tomasza, Jakuba Młodszego i Andrzeja. Wymienione działka cechuje dobry poziom odlewu i poprawnie modelowana dekoracja. P. zmarł w r. 1746.

Z małżeństwa z Anną z Jachimowiczów P. pozostawił syna Teodora (zob.).

 

Katalog wystawy zabytków starożytnych we Lwowie w r. 1894, Lw. 1894 s. 73 poz. 491–7; Muzea gminy miasta Lwowa, Oprac. A. Czołowski i K. Badecki, Lw. 1929 s. 52 poz. 25–26; – Badecki K., Wystawa zdobnictwa ludwisarskiego. Szkic pamiątkowy zamiast katalogu, Lw. 1920 s. 8, 11; Žoltowskij P. M., Chudožne littja na Ukraiini XIV–XVIII st., Kijów 1973 s. 56, 122; – Życiorys P-ego, opracowany przez Karola Badeckiego na podstawie zasobów Archiwum i Muzeum Historycznego m. Lwowa, w Materiałach Red. PSB.

Jan Samek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Kazimierz Czartoryski

ok. 1614 - 1674-05-15
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Sierakowski h. Dołęga

1682-05-09 - 1748, przed 20 czerwca
strażnik wielki koronny
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.