INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Polański  

 
 
brak danych - 1746
 
Biogram został opublikowany w latach 1982-1983 w XXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Polański Jan (zm. 1746), ludwisarz lwowski. Pochodził z rodziny wyznania greckokatolickiego. W r. 1738 P., początkowo za kontraktem rocznym, objął po Piotrze Sołonieckim ludwisarnię między murami Bramy Halickiej. Dn. 23 IV 1740, wspólnie z żoną Anną z Jachimowiczów, podpisał kontrakt trzyletni na kierowanie ludwisarnią, później przedłużany. Wykonywał ozdobne działa i dzwony. P-emu przypisuje się odlanie dwunastu działek spiżowych zwanych «apostołkami». Siedem z nich z r. 1740, przechowywanych w zbiorach Muzeum Historycznego m. Lwowa, zdobił powtarzający się herb miasta i płaskorzeźby apostołów: Jana, Mateusza, Judy-Tadeusza, Bartłomieja, Tomasza, Jakuba Młodszego i Andrzeja. Wymienione działka cechuje dobry poziom odlewu i poprawnie modelowana dekoracja. P. zmarł w r. 1746.

Z małżeństwa z Anną z Jachimowiczów P. pozostawił syna Teodora (zob.).

 

Katalog wystawy zabytków starożytnych we Lwowie w r. 1894, Lw. 1894 s. 73 poz. 491–7; Muzea gminy miasta Lwowa, Oprac. A. Czołowski i K. Badecki, Lw. 1929 s. 52 poz. 25–26; – Badecki K., Wystawa zdobnictwa ludwisarskiego. Szkic pamiątkowy zamiast katalogu, Lw. 1920 s. 8, 11; Žoltowskij P. M., Chudožne littja na Ukraiini XIV–XVIII st., Kijów 1973 s. 56, 122; – Życiorys P-ego, opracowany przez Karola Badeckiego na podstawie zasobów Archiwum i Muzeum Historycznego m. Lwowa, w Materiałach Red. PSB.

Jan Samek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
    Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.