INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Popowski     

Jan Popowski  

 
 
1880-08-22 - 1934-12-20
Biogram został opublikowany w latach 1982-1983 w XXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Popowski Jan (1880–1934), ksiądz salezjanin, misjonarz w Ekwadorze. Ur. 22 VIII w Goniądzu nad Biebrzą, był synem Antoniego i Pauliny z Sokołowskich. Po ukończeniu miejscowej szkoły ludowej udał się ok. r. 1895 do zakładu salezjańskiego w Valsalice pod Turynem (Włochy). Tam ukończył szkołę średnią i 16 VIII 1898 wstąpił do nowicjatu w Foglizzo, gdzie 30 VIII 1900 złożył pierwszą profesję zakonną. W dn. 6 V 1901 wyjechał do Ekwadoru. W l. 1901–4 pracował jako wychowawca w kolegium salezjańskim w Quito. Od r. 1904 przebywał w Guayaquil, pracując w tym samym charakterze w kolegium im. Krzysztofa Kolumba i równocześnie studiując filozofię i teologię. W dn. 26 VI 1910 otrzymał święcenia kapłańskie w Riobamba. Po święceniach pozostał w Guayaquil i pełnił obowiązki spowiednika, kapelana sióstr i profesora języków w tamtejszym kolegium. W miesiącach wakacyjnych pomagał w pracach misyjnych wśród Hiwarosów w okolicach Riobamba. Po pierwszej wojnie światowej rozwinął szeroką akcję propagandową na rzecz Polski. W prasie ekwadorskiej zamieszczał artykuły informujące o historii, kulturze i gospodarce Polski. W ramach akcji pomocy dla ludności w Polsce przeprowadził zbiórki pieniężne na inwalidów, sieroty wojenne i powodzian. Z braku polskiej placówki dyplomatycznej współpracował z ekwadorskim departamentem emigracyjnym, pomagając polskim emigrantom w poszukiwaniu pracy i mieszkań. Stąd też nazywano go powszechnie «polskim konsulem». Stałą opieką duszpasterską otaczał kolonię polską w Ankonie w pobliżu Guayaquil. W r. 1927 rząd polski odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł P. 20 XII 1934 w Guayaquil i tam też został pochowany.

 

Fot. z r. 1927 w Arch. Tow. Salezjańskiego w Łodzi (Akta personalne misjonarzy); – Ceccobelli M., Sac. Giovanni Popowski, Guayaquil 1934 (nekrolog, druk ulotny); 75 lat działalności salezjanów w Polsce, Ł.–Kr. 1974 (fot., bibliogr.); Società di S. Francesco di Sales, Torino 1899–1902; – Arch. Tow. Salezjańskiego w Ł.: Zmarli współbracia Polacy, Zestawił J. Długołęcki, Twardogóra 1973 (mszp.).

Stanisław Wilk

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.