INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w latach 1988-1989 r. w XXXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ritz Jan (zm. 1826), lekarz weterynarii, organizator stadniny koni w Janowie Podlaskim. Pochodzenie, miejsce i data urodzenia nie znane; był Niemcem osiadłym w Polsce.

Po studiach i otrzymaniu dyplomu w Wyższej Szkole Weterynaryjnej w Berlinie R. pracował początkowo jako weterynarz w stadach króla pruskiego, a następnie przeniósł się na Wołyń, gdzie objął funkcję koniuszego w stadninie Wacława Rzewuskiego z Koźmina. Od r. 1816 przyjął go z polecenia Aleksandra Potockiego, wielkiego koniuszego Król. Pol., namiestnik gen. Józef Zajączek na organizatora pierwszej rządowej stadniny koni w Janowie Podlaskim. W r. n. R. wyjechał do Petersburga i Moskwy, aby tam, zgodnie z deklaracją Aleksandra I, wybrać materiał zarodowy ze stadnin cesarskich oraz zakupić go od prywatnych hodowców – Anglików i Rosjan w Rosji centralnej i na Ukrainie. Mimo czynionych mu trudności przez urzędników rosyjskich, R. wg ówczesnej opinii, wywiązał się chwalebnie ze swojej misji; wybrał oraz kupił (głównie ze stad Choraszowskiego, Skopińskiego, Poczynkowskiego i Gawrylowskiego) ogółem 54 ogiery (25 angielskich, 9 arabskich, 4 duńskie, 2 meklemburskie, 2 kaukaskie i 1 włoski), 100 klaczy i 33 sztuki młodzieży. Konie te doprowadzone do Janowa w grudniu 1817 stanowiły podwalinę rządowej stadniny, której faktycznym kierownikiem był R. od początku, mimo że nominację na inspektora stada otrzymał dopiero w r. 1819. Dalsze prace hodowlane w stadninie – dzięki którym umiejętnie scalał ten różnorodny materiał – prowadził w oparciu o importy angielskie, jak również o konie orientalne, sprowadzane z Wołynia i Podola. Jego metody hodowlane budziły szeroki oddźwięk wśród hodowców i były zapowiedzią późniejszych gwałtownych polemik w latach czterdziestych XIX w. między przedstawicielami «staropolskiej hodowli» oraz zwolennikami konia arabskiego jako jedynego regeneratora rasy koni w Polsce z jednej strony, a z drugiej ze zwolennikami hodowli konia pełnej krwi i angielskich metod hodowlanych. R. był nie tylko wybitnym hodowcą, co pozwoliło stadninie janowskiej zapisać się tak świetnie w dziejach hodowli konia w Polsce, ale znacznie zasłużył się też weterynarii, wnosząc jako przedstawiciel tego zawodu duże wartości w polską kulturę hodowlaną. Zmarł prawdopodobnie w Janowie pod koniec 1826 r.; miejsce jego pochowania nie jest znane.

Brak informacji o stosunkach rodzinnych R-a.

 

Millak, Słown. lekarzy wet.; – Kilka słów o stadzie rządowym koni w Janowie, „Gaz. Roln.” 1869 nr 14 s. 121; Millak K., Cudzoziemcy w nauce i służbie weterynaryjnej polskiej do roku 1939, w: Studia i Mater. z Dziej. Nauki Pol., s. B, 1964 z. 9 s. 128–9; Pruski W., Dzieje Państwowej Stadniny w Janowie Podlaskim 1817–1939, P. 1948 s. 8–11, 30–1.

Stanisław Sroka

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Walenty Wańkowicz

1799 lub 1800 - 1842-05-12
malarz
 

Jędrzej Śniadecki

1768-11-30 - 1839-05-11
chemik
 

Jakub Kabrun

1759-01-09 - 1814-10-24
bibliofil
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Orkisz

1794-05-05 - 1879-01-02
lekarz
 

Józef Patelski

1805-02-16 - 1887-02-15
kapitan
 

Teodozy Sierociński

1789 - 1857-12-13
gramatyk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.