INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Stanisław Karnkowski h. Junosza  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Karnkowski Jan Stanisław h. Junosza (zm. ok. 1647), poseł na sejmy, wojewoda płocki. Wywodził się z Karnkowa w ziemi dobrzyńskiej; był synem Piotra, podkomorzego płockiego, i Anny Moszczeńskiej, cześnikówny dobrzyńskiej, bratem Dadźboga. Po studiach we Włoszech (w r. 1595 zapisany na uniwersytet w Padwie) podjął działalność publiczną; posłował na liczne sejmy z woj. płockiego. Na sejmie 1605 r. reprezentował regalistyczne woj. płockie. Następnie był posłem w l. 1607, 1609, 1615 i 1620. W r. 1608 został K. podkomorzym, a w r. 1617 wojewodą płockim. Nadto wykupił w r. 1616 od Pawła Garwaskiego, kasztelana płockiego, starostwo wyszogrodzkie. W r. 1620 deputowano go z sejmu do Trybunału Radomskiego. K. był żonaty z Zofią Rokszycką; miał pięciu synów: Ludwika, który zginął w Prusach w czasie wojny szwedzkiej w r. 1627, Michała, po ojcu starostę wyszogrodzkiego, Piotra, Gabriela, kanonika płockiego, i Stanisława, kasztelana wyszogrodzkiego, nadto dwie córki Izabellę, najpierw za Krzysztofem Garwaskim, potem za Kiełczewskim, cześnikiem łęczyckim, a wreszcie za Samuelem Konarskim, wojewodą malborskim, oraz Mariannę, najpierw za Hieronimem Kryskim, a potem za Adamem Parzniewskim. K. był właścicielem majątku Sikórz w woj. płockim, kupionego w r. 1609 od Kretkowskiego. W r. 1647 ufundował w nim K. kościół. Zmarł prawdopodobnie w r. 1647, gdyż nominacja Jana Kazimierza Krasińskiego na województwo płockie nastąpiła już po 20 XI 1648 r., ale T. Żychliński podaje jako datę jego śmierci rok 1632.

 

Boniecki; Niesiecki; Uruski; Żychliński; – Strzelecki A., Sejm z r. 1605, Kr. 1921; Zielińscy G. i J., Monografia rodu Świnków, Tor. 1881 III 293, 296; Zieliński R., Chronologia senatorów płockich, „Notatki Płockie” Nr 8: 1958 s. 38; – Temberski, Roczniki; – B. PAN w Kr.: rkp. 951 (Akta sejmiku woj. płockiego) k. 412–20, 469, 471, 483; Zbiory Zakł. Dok. IH PAN w Kr.: Kartoteka Komitetu Źródeł do Dziejów Życia Umysłowego Polski, Teki Pawińskiego.

Adam Przyboś

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.