INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Janina Burhardtówna  

 
 
1883 - 1924-12-12
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Burhardtówna Janina (1883–1924), działaczka oświatowa i narodowa. Córka Michała i Antoniny z Medekszów, ur. w maj. Podgaju, pow. kowieńskim. Obok studiów malarskich, odbytych w Warszawie, od wczesnych lat poświęciła się pracy oświatowo-społecznej, prowadzonej konspiracyjnie za czasów rosyjskich i późniejszej okupacji niemieckiej. Organizowała więc tajne szkoły dla dzieci, kursa dla starszych, pogadanki oświatowe dla dorosłych, redagowała i propagowała wydawnictwa nielegalne itd. W czasie wojny światowej wzięła czynny udział w akcji niepodległościowej jako komendantka Polsk. Organizacji Wojskowej, placówki w majątku rodzinnym Podgaju, gdzie zogniskowała szeroką działalność. Organizowała dwory ziemiańskie i wsie okoliczne, zbierała wiadomości, wysyłała z nimi kurierów do Wilna i Warszawy, wyprawiała ochotników do wojska polskiego itp. Jednocześnie redagowała wydawane w Kownie pismo popularne »Strzecha«, rozchodzące się na wsi w 7.000 egzempl., i współpracowała w »Dniu Kowieńskim« i wileńskich »Kresach«. Po krótkotrwałym pierwszym aresztowaniu w więzieniu kiejdańskim wyjechała do Wilna, gdzie została odznaczona krzyżem virtuti militari. Po powrocie na Litwę powtórnie uwięziona, z braku dowodów znowu uzyskała wolność, atoli nie na długo, gdyż mocniejsze poszlaki po raz trzeci spowodowały jej uwięzienie przez władze litewskie. Tym razem wyzwoliły ją starania rodziny i interwencja rządu polskiego. Schorowana, w drodze do Polski, w Rydze 12 XII 1924 zmarła w sanatorium. Pogrzebana w Wilnie na cmentarzu Rossa. Po śmierci mogiłę jej ozdobiono »krzyżem niepodległości« z mieczami.

Jej pióra: Z rozmyślań więźnia kowieńskiego. Przyczynek do ideologii P. O. W. w Litwie (»Kresy« wileńskie, nr 2 d. 14 I 1923) i Jednodniówka Kowieńska (wyjąwszy jeden artykuł), tekst pod pseud. Kiliński i ilustracje J. B-ówny, Wil. 1923.

 

Gulbinowa Ewa z Makowskich, Janina Burhardtówna (»Słowo«, Wil. 1934, nr 112) i informacje rodziny.

                                                                   Michał Brensztejn

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Nina Andrycz

1912-11-11 - 2014-01-31
aktorka teatralna
 

Feliks Nowowiejski

1877-02-07 - 1946-01-18
kompozytor
 

Antoni Głowacki

1910-02-10 - 1980-04-27
podpułkownik pilot
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Henryk Kolischer

1853-12-31 - 1932-06-09
doktor praw
 

Ignacy Reifer

1909-06-30 - 1971-04-02
biochemik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.