INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Janusz Baranowski (Tuhan Murza Baranowski)  

 
 
XVIII w. - XIX w.
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baranowski Janusz Tuhan Murza, Tatar litewski, muzułmanin, syn Jakóba, był w wojsku litewskiem za St. Augusta pułkownikiem (patent na podpułkownika z 20 XII 1786). Gdy w r. 1795 część Litwy dostała się pod panowanie Prus, B. zwrócił się do władz pruskich z propozycją utworzenia pułku tatarskiego (raport nadprezydenta Schroettera do króla 18 IX 1795). Rozkazem z 20 XI 1795 Fryderyk Wilhelm II ustanowił pułk tatarski w wojsku pruskiem (Tatarenpulk), mianując jego szefem B-go. Pułk ten, składający się z 250 towarzyszy i 250 szeregowych, przeformowany w jesieni 1799 na bataljon, rozwiązany został w 1806. Służyło w nim 11 oficerów Tuhan-Murza Baranowskich z pow. augustowskiego. Tegoż nazwiska Mustafa, syn Jakóba, był pułkownikiem pułku Przedniej Straży W. Ks. Lit. od 12 XI 1746–1789.

 

Dziadulewicz, Herbarz rodzin tatarskich, Wil. 1929, 50–51; Zedlitz-Neukirch, Neues Preussisches Adelslexicon, Leipzig 1836, I 173; Knöte1, Uniformenkunde, XV, nr 29; Askenazy, Napoleon a Polska, W. 1918, I 126, 263–4; Rkp. Muz. Czartor., nr 718, s. 117 i 119 (2 listy B-go do St. Augusta, tu niewykorzystane); Raport pułku Mustafy Baranowskiego z 1787 r. (własn. p. Aleks. Achmatowicza w Wilnie).

Stanisław Kryczyński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.