INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jarosław Wojciech Sokołowski z Warzymowa h. Pomian  

 
 
brak danych - przed 7 września 1625
Biogram został opublikowany w latach 2000-2001 w XL tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sokołowski Jarosław Wojciech z Warzymowa h. Pomian (zm. 1625), kasztelan brzeski kujawski. Był wnukiem kaszt. lędzkiego Jarosława (zob.), synem Jana i Trzebuchowskiej (imię nieznane), bratankiem Krzysztofa (zob.).

W r. 1581 S. nie występował jeszcze samodzielnie, ale z opiekunami, wkrótce jednak osiągnął wiek sprawny, uczestniczył bowiem 15 I 1587 w zjeździe przedkonwokacyjnym w Radziejowie, gdzie zawiązano konfederację ziemi kujawskiej; został wówczas deputatem do sądów przy woj. brzeskim kujawskim Grzegorzu Kretkowskim. Dn. 12 X 1589 sejmik zebrany w Radziejowie ustanowił go jednym z trzech rotmistrzów w wojsku zaciąganym na pół roku na koszt województw kujawskich. Dn. 24 IV 1597 Zygmunt III dał pozwolenie na cesję przez Wawrzyńca Chlewickiego na rzecz S-ego tenuty Kąkowa Wola wraz z sołectwem i folwarkiem Starczewo w pow. brzeskim kujawskim trzymanej przez S-ego w trzecim dożywociu i stąd nie podlegającej lustracji. S. posiadał ponadto królewską połowę miasteczka Noć w pow. radziejowskim, także nie podlegającą lustracji. Dn. 8 IV 1598 wystąpił po raz pierwszy z tytułem star. radziejowskiego, choć nominację otrzymał dopiero 18 V 1599 po cesji Jana Orzelskiego. Jako star. radziejowski cedował na rzecz swojego sędziego grodzkiego Piotra Buszkowskiego dwie włóki puste w Radziejowie, co zatwierdził król przywilejem z 18 II 1609. Z listu pisanego przez S-ego 7 III 1613 wynika, że ów, aby uniknąć zniszczeń w swych królewszczyznach za przyczyną nieopłaconych żołnierzy, prowadził w Brześciu Kujawskim rozmowy z przedstawicielami skonfederowanego wojska. W rezultacie ustalono kwotę, jaką żołnierze mieli otrzymać od starosty, który zresztą część pieniędzy już im wypłacił. S. starał się uchronić star. radziejowskie także od lustracji dokonywanej w l. 1616–20 dowodząc, że pozostaje ono w czwartym i ostatnim dożywociu, w końcu jednak, być może pod groźbą odesłania sprawy na sejm, zmienił stanowisko. Dn. 9 XII 1620 otrzymał konsens królewski na cesję star. radziejowskiego na rzecz syna Jana.

Dn. 2 I 1618 S. brał udział w sejmiku przedsejmowym województw wielkopolskich w Środzie, bo wobec śmierci Janusza Grzymułtowskiego (26 VI 1617) tylko on mógł być wymienionym w źródle jako kaszt. bydgoski. Deklarował wówczas, podobnie jak inni obecni senatorowie, poparcie na sejmie przynajmniej najważniejszych uchwał sejmikowych, najpewniej dotyczących egzorbitancji szlacheckich. Z zestawienia dat wynika, że jego nominacja na kaszt. bydgoskiego nastąpiła w 2. poł. r. 1617. Jako kaszt. bydgoski uczestniczył w sejmie warszawskim 1620 r., odbywającym się bezpośrednio po klęsce cecorskiej, przybył jednak po zakończeniu wotowania. Dn. 20 II 1621 awansował na kaszt. brzeskiego kujawskiego. W przywileju nominacyjnym odwoływano się do jego niewzruszonej wierności wobec tronu i roztropności. Brak śladów aktywności politycznej S-ego na forum parlamentarnym w l.n., jak i dokonany jeszcze w r. 1621 podział majątku między synami, świadczy o wycofywaniu się przez niego w tym czasie z udziału w życiu publicznym.

S. był człowiekiem zamożnym, w jego posiadaniu znajdowało się kilkanaście wsi w woj. brzeskim; w pow. kruszwickim należało doń Warzymowo z przyległymi wsiami, w pow. przedeckim Modzerowo, gdzie ufundował w r. 1591 murowany kościół p. wezw. św. Stanisława. Brał nadto dobra w dzierżawę, np. w r. 1619 wieś Góry w pow. konińskim. W r. 1598 został wyznaczony na opiekuna synów przez Andrzeja Przyjemskiego, późniejszego kaszt. gnieźnieńskiego. Zmarł w r. 1625 przed 7 IX.

Żoną S-ego była Dorota Spławska, córka Jana, woj. inowrocławskiego, a siostra i spadkobierczyni bezpotomnie zmarłego Macieja, po którym synowie S-ego dziedziczyli Targową Górkę z przyległymi dobrami w pow. pyzdrskim. S. pozostawił dwóch synów: kaszt. bydgoskiego Jana (zob.) oraz Macieja, który objął star. radziejowskie po cesji dokonanej na jego rzecz przez brata.

 

Niesiecki; Urzędnicy, VI/2; – Borucki M., Ziemia kujawska pod względem historycznym, jeograficznym, archeologicznym i statystycznym, Włocławek 1882 s. 80, 157, 271; Byliński J., Dwa sejmy z r. 1613, Wr. 1984; Pietrzak J., Po Cecorze i podczas wojny chocimskiej, Wr. 1983 s. 167; Seredyka J., Sejm z 1618 r., Opole 1988 s. 58; – Akta sejmikowe woj. pozn., I; Akta synodów różnowierczych w Pol., IV; Dzieje ziemi kujawskiej, Wyd. A. Pawiński, W. 1888 II; Lustracja województw wielkopolskich i kujawskich 1616–1620, Wr.–W.–Kr. 1994 cz. 1–2; Pamiętnik p. Macieja Czygenberk Orłowskiego…, Wyd. W. Kętrzyński, „Roczn. Tow. Nauk. w Tor.” R. 13: 1906 s. 11–12; Teki Dworzaczka, CD-ROM, Kórnik–P. 1995; – AGAD: Metryka Kor. 141 k. 179v., 165 k. 9v.–10v., 204v.–205v.

Waldemar Chorążyczewski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.