INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jerzy Baworowski      Jerzy Baworowski, wizerunek na podstawie ilustracji prasowej z 1905 r.

Jerzy Baworowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baworowski Jerzy hr. (1870–1933), wł. dóbr, parlamentarzysta. Ur. w grudniu w Ostrowie koło Tarnopola, syn hr. Władysława, wł. dóbr, szambelana austr., i Marji z Korytowskich, damy austr. Krzyża gwiaździstego. Zdał maturę w Tarnopolu. Uczęszczał na prawo we Lwowie. Szambelan austr., honor. kawaler maltański. Objął majątki ziemskie po ojcu w Tarnopolskiem i Trembowelskiem. Dzięki niezwykłej uprzejmości, uczynności i szlachetności charakteru ogólnie lubiany i szanowany, w młodym jeszcze wieku wybrany prezesem rady powiatowej trembowel., a równocześnie członkiem rady pow. tarnopol., członkiem rady szkolnej okręg. w Tarnopolu, prezesem powiat. Kasy oszczędności w Trembowli. Był członkiem zarządu i rad nadzorczych różnych instytucyj społecznych i finansowych w Galicji wschodniej. Miasta Trembowla i Budzanów nadały mu obywatelstwo honorowe. Wybrany w r. 1901 posłem na sejm krajowy z kurji gmin wiejskich okręgu trembowel., zasiadał przez dłuższy czas w sejmie galicyj. W r. 1911 wybrany z okręgu trembowel. posłem do austr. rady państwa. Należał do grupy konserwatywnej. On tylko z tej grupy głosował 16 V 1917 w wiedeń. Kole polskiem za rezolucją Tetmajera: »Jedynem dążeniem narodu polskiego jest odzyskanie połączonej i niepodległej Polski z dostępem do morza«. Wybrany wiceprezesem Koła polskiego, delegowany został przez Koło z początkiem marca 1918 do cesarza Karola, któremu przedstawił żądania Polaków z Galicji. W kwietniu 1918 odwiedził polskich legjoninistów internowanych w obozie w Huszt na Węgrzech i interwenjował w ich sprawie u rządu austr., a w szczególności celem uzyskania uwolnienia i odesłania do ich siedzib legjonistów pochodzących z Królestwa. Po przewrocie wybrany z początkiem listopada 1918 członkiem Polskiej Komisji Likwidacyjnej w Krakowie, tj. tymczasowego rządu polskiego w b. zaborze austr. Wszedł w r. 1919 do sejmu ustawodawczego jako poseł z Galicji wschodniej. Był członkiem prezydjum klubu pracy konstytucyjnej, w którym zasiadali dawni konserwatyści i polscy demokraci. Ożeniony z Katarzyną z hr. Zamoyskich. Odznaczony orderem Polski Odrodzonej. Umarł we Lwowie 6 IX 1933. Pochowany w Bołożynowie.

 

Dunin Borkowski I., Genealogje, Lw. 1895, s. 140, 141; Szematyzmy (urzędowe) Galicji; Das oesterr. Abgeordnetenhaus, Wiedeń 1911; Lasocki Z., Polacy w austr. obozach barakowych, Kr. 1929, s. 132, 133, 306; Lasocki Z., Wspomnienia szefa administracji P. K. L., Kr. 1931, s. 5, 19, 91, 94; Skład osobowy Sejmu ustawodawczego, W. 1920; »Czas«, nekrolog, 1933 nr 205, 207.

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Wacław Pawliszak

1866-05-23 - 1905-01-19
malarz
 

Piotr Stefan Seifman

1823-03-01 - 1903-01-23
lekarz weterynarii
 

Józef Łęgowski

1852-01-08 - 1930-11-13
etnograf
 

Jan Szczepkowski

1878-03-08 - 1964-02-17
rzeźbiarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.