INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jerzy Bitschan      Fotografia porterowa Jurka Bitschana - plik z Wikimedia Commons - wzięty przez WC z: Panteon Polski. 1925, nr 16 (1 XI 1925), s. 23 - fragment

Jerzy Bitschan  

 
 
1903-11-27 - 1918-11-21
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bitschan Jerzy (1904–1918), obrońca Lwowa, syn Aleksandry, 2v. Zagórskiej, zasłużonej działaczki i późniejszej komendantki Legji Kobiet, jako uczeń 6 kl. gimnazjum im. Jordana, mimo perswazji ojczyma, opuścił w dniu 20 XI 1918 dom rodzicielski i zgłosił się do służby w najbliższej placówce. Tej samej nocy poszedł mężnie drogą okrężną z mostu kulparkowskiego na Łyczaków – do ataku. Na cmentarzu łyczakowskim oddział znalazł się w ogniu krzyżowym od koszar i od góry św. Jacka. B., ranny w obie nogi, zginął 21 XI 1918 r. Na zgon jego napisał wiersz Maciej Szukiewicz, a postać B-na stała się symbolem »Orlęcia« lwowskiego.

 

W obronie Lwowa i wschodnich kresów. Księga zbiorowa, Lwów 1926; «Panteon Polski« 1925 nr 20.

Zygmunt Zygmuntowicz

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.