INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jerzy Konopacki      Kwit Jerzego Konopackiego, Wojewody Pomorskiego, z 1543 - w: Autografy dawne - teki Władysława Górskiego. T. 5, Karaś – Koźmiński - k. 152r - w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie - sygn.: BJ Rkp. 6147 IV t. 5 - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Jerzy Konopacki  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Konopacki Jerzy h. własnego (ok. 1480–1543), wojewoda pomorski. Syn Macieja, podkomorzego chełmińskiego, brat Jana, bpa chełmińskiego. W młodości studiował w Akad. Krak. (immatrykulowany w 1494). W r. 1507 za wstawiennictwem bpa Łukasza Watzenrode i na życzenie stanów pruskich nadał król K-emu starostwo świeckie. Dn. 1 IV 1512 r. otrzymał po Jerzym Bażyńskim podkomorstwo malborskie, ale już w czerwcu n. r. występował jako podkomorzy pomorski. Dn. 4 III 1516 r. mianowany został kasztelanem gdańskim, a w r. 1518 wojewodą pomorskim. W sierpniu 1526 r. wszedł K. do komisji dla stłumienia rewolty w Elblągu, a w listopadzie t. r. do podobnej komisji dla Torunia. K. rozpoczynał karierę jako średnio zamożny szlachcic pomorski, dziedzicząc rodzinną wieś Konopat w pow. świeckim. Korzystając z poparcia wuja Łukasza Watzenrode, a potem brata Jana, bpa chełmińskiego, doszedł do wysokich godności i rozszerzył znacznie majątek. Już jako starosta świecki otrzymał jeszcze tenutę Poledno i in. Przez kilka lat prowadził spór z teściem, mieszczaninem toruńskim Hermanem Peckaw, o wieś Lisowo, którą ostatecznie uzyskał prawem dziedzicznym (1530). W t. r. K. toczył spór o spadek po bracie Janie z Janem Dantyszkiem, następcą Jana Konopackiego na biskupstwie chełmińskim. K. był ożeniony z Anną Peckaw, mieszczką toruńską. Jego synami byli: Łukasz (zm. 1570), Rafał, kasztelan elbląski, Jan (zm. 1535), kanonik warmiński, i Jerzy, kasztelan chełmiński. K. zmarł 28 II 1543 r.

Boniecki; Dworzaczek, Genealogia; Niesiecki; Czaplewski, Senatorowie Prus Król., Tor. 1921; – Zins H., W kręgu Mikołaja Kopernika, L. 1966; – Acta Tom., VIII, XII; Album stud. Univ. Crac., II; Matricularum summ., IV.
Jan M. Małecki

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Mikołaj Kopernik

1473-02-19 - 1543-05-21
astronom
 

Fryderyk Jagiellończyk

1468-04-27 - 1503-03-14
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Paweł Sapieha

brak danych - 1580
kasztelan kijowski
 
 

Anna Jagiellonka

1476-03-12 - 1503-08-12
księżna pomorska
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.