INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jerzy Ożarowski h. Rawicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ożarowski Jerzy h. Rawicz (przed 1770 – 1796), poseł krakowski na Sejm Czteroletni, cześnik kor. Był synem Piotra (zob.) i Elżbiety z Paców, bratem Kajetana (zob.) i Stanisława (zob.), przyrodnim bratem Adama (zob.). W r. 1786 występował jako szambelan Stanisława Augusta. Z woj. krakowskiego posłował na sejm 1788 r.; anonimowa satyra przypominała mu, że mandat zdobył dzięki wpływom ojca i wytykała uchylanie się od prac sejmowych. Jego udział w Sejmie Czteroletnim zaznaczył się jedynie mową w obronie Departamentu Wojskowego Rady Nieustającej (3 XI 1789), wygłoszoną zapewne dla wtóru analogicznemu stanowisku ojca. Od r. 1790 podstoli krakowski, w kwietniu 1792 O. znalazł się na liście posłów, na których współpracę liczyli petersburscy mocodawcy konfederacji targowickiej. W r. 1793 posłował na sejm grodzieński; w czasie jego trwania otrzymał cześnikostwo kor. Dn. 24 III 1794 znalazł się w Krakowie i nie miał odwagi wymówić się od podpisania „Aktu Powstania”. Czy można go identyfikować z Jerzym Ożarowskim z województwa krakowskiego, który ofiarował na rzecz powstania dwa konie z zaprzęgiem do armat, wątpliwe, skoro O. obawiając się o swe życie z uwagi na przeszłość grodzieńsko-targowicką, w początkach kwietnia 1794 uciekł z Krakowa. Odtąd znika ze źródeł, być może rychło zmarł. Zmarł 3 II 1796 w Krakowie.

Z małżeństwa zawartego 7 I 1787 z Marianną Teklą z Dembińskich (zm. 1811), starościanką wałecką, która wniosła mu m. in. Bobin, Bodziejowice, Brus, Chwaścice, Kotlice, Lekszyce i Mokrzko Dolne w woj. krakowskim, O. nie pozostawił potomstwa. W r. 1797 Marianna Tekla była już żoną Adama Siemońskiego.

 

Estreicher; Boniecki, IV 222; Wolff J., Pacowie, Pet. 1885; Żychliński, XVI (błędnie uważa O-ego za syna M. Dzierzbickiej, drugiej żony Piotra); – Iłowajski D., Sejm grodzieński roku 1793, P. 1872 s. 342; Korzon, Wewnętrzne dzieje, III 420; Kupczyński T., Kraków w powstaniu kościuszkowskiem, Kr. 1912; Smoleński W., Ostatni rok Sejmu Wielkiego, Kr. 1897; – Magier, Estetyka Warszawy; Materiały do Słownika Historyczno-Geograficznego Województwa Krakowskiego w dobie Sejmu Czteroletniego (1788–1792), Wr. 1960; Poezja Sejmu Czteroletniego, Wr. 1950 s. 15; Sbornik Russ. Ist. Obšč., XLVII; Vol. leg., IX 48; – Informacje Czesława Srzednickiego z Kr. na podstawie księgi zmarłych parafii św. Anny w Kr.

Zofia Zielińska

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.   

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.