INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jerzy Ożarowski h. Rawicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ożarowski Jerzy h. Rawicz (przed 1770 – 1796), poseł krakowski na Sejm Czteroletni, cześnik kor. Był synem Piotra (zob.) i Elżbiety z Paców, bratem Kajetana (zob.) i Stanisława (zob.), przyrodnim bratem Adama (zob.). W r. 1786 występował jako szambelan Stanisława Augusta. Z woj. krakowskiego posłował na sejm 1788 r.; anonimowa satyra przypominała mu, że mandat zdobył dzięki wpływom ojca i wytykała uchylanie się od prac sejmowych. Jego udział w Sejmie Czteroletnim zaznaczył się jedynie mową w obronie Departamentu Wojskowego Rady Nieustającej (3 XI 1789), wygłoszoną zapewne dla wtóru analogicznemu stanowisku ojca. Od r. 1790 podstoli krakowski, w kwietniu 1792 O. znalazł się na liście posłów, na których współpracę liczyli petersburscy mocodawcy konfederacji targowickiej. W r. 1793 posłował na sejm grodzieński; w czasie jego trwania otrzymał cześnikostwo kor. Dn. 24 III 1794 znalazł się w Krakowie i nie miał odwagi wymówić się od podpisania „Aktu Powstania”. Czy można go identyfikować z Jerzym Ożarowskim z województwa krakowskiego, który ofiarował na rzecz powstania dwa konie z zaprzęgiem do armat, wątpliwe, skoro O. obawiając się o swe życie z uwagi na przeszłość grodzieńsko-targowicką, w początkach kwietnia 1794 uciekł z Krakowa. Odtąd znika ze źródeł, być może rychło zmarł. Zmarł 3 II 1796 w Krakowie.

Z małżeństwa zawartego 7 I 1787 z Marianną Teklą z Dembińskich (zm. 1811), starościanką wałecką, która wniosła mu m. in. Bobin, Bodziejowice, Brus, Chwaścice, Kotlice, Lekszyce i Mokrzko Dolne w woj. krakowskim, O. nie pozostawił potomstwa. W r. 1797 Marianna Tekla była już żoną Adama Siemońskiego.

 

Estreicher; Boniecki, IV 222; Wolff J., Pacowie, Pet. 1885; Żychliński, XVI (błędnie uważa O-ego za syna M. Dzierzbickiej, drugiej żony Piotra); – Iłowajski D., Sejm grodzieński roku 1793, P. 1872 s. 342; Korzon, Wewnętrzne dzieje, III 420; Kupczyński T., Kraków w powstaniu kościuszkowskiem, Kr. 1912; Smoleński W., Ostatni rok Sejmu Wielkiego, Kr. 1897; – Magier, Estetyka Warszawy; Materiały do Słownika Historyczno-Geograficznego Województwa Krakowskiego w dobie Sejmu Czteroletniego (1788–1792), Wr. 1960; Poezja Sejmu Czteroletniego, Wr. 1950 s. 15; Sbornik Russ. Ist. Obšč., XLVII; Vol. leg., IX 48; – Informacje Czesława Srzednickiego z Kr. na podstawie księgi zmarłych parafii św. Anny w Kr.

Zofia Zielińska

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.   

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Rufin Wybicki

1747-09-29 - 1822-03-10
pisarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.