INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Józef Adam Baczewski     

Józef Adam Baczewski  

 
 
1829 - 1911-05-16
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baczewski Józef Adam (18291911), przemysłowiec. Odebrał fachowe wykształcenie w dziedzinie przemysłu wódczanego i objął kierownictwo wytwórni wódek i likierów, założonej przez pradziada jego w r. 1782 w Wybranówce koło Lwowa, a prowadzonej od r. 1810 przez ojca jego Leopolda Maksymiljana B. Pod jego zarządem następuje rozkwit przedsiębiorstwa, które, przeniesione z Wybranówki do Zniesienia pod Lwowem, urosło do poziomu wielkiej fabryki wódek i likierów na europejską miarę. Przyczyniły się do tego zaprowadzone przez B. najnowsze urządzenia techniczne wedle wzorów holenderskich i francuskich, nieznane wtenczas jeszcze w kraju. Wybudował też własną rafinerję spirytusu. Dzięki zapobiegliwości zdobył dla swej produkcji nietylko zbyt w kraju, ale zwyciężając zagraniczną konkurencję, wprowadził swe wyroby na rynki światowe. Obok doborowej jakości i umiejętnej, dokładnej kalkulacji kupieckiej odegrała tu też rolę znakomicie zorganizowana reklama, którą to umiejętnością B. wyprzedził swoją epokę. Brał on udział w powstaniu 1863 r., rozwijał żywą działalność na niwie społecznej i charytatywnej jako długoletni radny miasta Lwowa, członek Rady Gminnej Zniesienia, członek Izby Przemysłowo-Handlowej we Lwowie, i czynny członek wielu towarzystw dobroczynnych. Niemal do ostatniej chwili zajmował się interesami fabryki, którą rozwinęli w dalszym ciągu synowie jego Leopold i dr praw Henryk (1864–1930), długoletni członek Rady miasta Lwowa.

Informacje rodziny; »Gazeta Lwow.« 17 V 1911.

Zofja Krzemicka

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.