INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Józef Bałzukiewicz      Portret wypukłorzeźbniony z grobu artysty na Rossie.

Józef Bałzukiewicz  

 
 
1867-04-11 - 1915-02-11
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bałzukiewicz Józef (1866–1915), art. mal. wileński, syn Wincentego, snycerza figur kościelnych. Kształcił się w wil. szkole rys. miejsk., oraz petersb. Akad. Szt. Pięknych; głównie studjował pod Willewaldem, tam otrzymał medal srebrny za rysunek i wielki srebrny za studjum konia. Przez lat 3 uczył rysunku w gimnazjum w Czerepowcach, gub. niżnonowogrodzkiej. W Wilnie przez lat kilka był kierownikiem szkoły techn. rys. i malarstwa dla rzemieśln. im. J. Montwiłła, oraz członkiem Zarządu Wil. Tow. Artystycznego, organizującego wystawy sztuki miejscowej i wieczorne koleżeńskie studja rysunkowe. Malował wartościowe obrazy religijne do kościołów wiejskich i wil. kościoła św. Rafała (w tymże restaurował obrazy Sz. Czechowicza), rzadziej wykonywał krajobrazy (motywy z Kaukazu) i portrety (np. portret ojca – rzeźbiarza przy pracy); często tworzył akwarelowe i piórkowe sceny z końmi i typy litewskie. Uprawiał zdobnictwo artystyczne. Duże widoki kościołów: ostrobramskiego, misjonarskiego, św. Katarzyny i pp. bosaczek (odtworzonego z fotogramu), sumiennie opracowane akwarelowo przez J. B., zyskały uznanie miłośników architektonicznego piękna Wilna. Jego praca olejna, Widok kaplicy św. Kazimierza w Wilnie, jest darem autora dla Wil. Muzeum Nauki i Sztuki. Prace B. odznaczają się sprawnością techniczną, dobrym smakiem, aczkolwiek w tendencji ich znać hołdowanie rutynie klasyczno-akademickiej. Zmarł 11 II 1915; grób artysty na Rossie wileńskiej zdobi skromny nagrobek z podobizną, dłóta brata jego, prof. Bol. B.

Lucjan Uziębło

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.