INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Chrapowicki  

 
 
1731 - 1801
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chrapowicki Józef (1731–1801), kasztelan mścisławski, syn Dominika i Rozalii z Radwan-Rypińskich. Występuje pierwszy raz w r. 1762 jako generał-major, w 1764 jako poseł na sejmy: konwokacyjny i elekcyjny. Ogółem liczył sobie funkcji poselskich siedem, ostatnią z egsulanckich Inflant 1782. Należał do założycieli Kompanii Manufaktur Wełnianych (1766) i trzymał, wbrew większości krewniaków, z Czartoryskimi, jednak i on musiał w r. 1767 witać powróconego z wygnania, już triumfującego K. Radziwiłła; może wpłynęło na tę uległość straszne odkrycie, że Rosjanie już odmierzyli sobie i zlustrowali kraj za górną Dźwiną i Dnieprem. W konfederacji barskiej nieobecny; należał do komisji demarkacyjnej z Rosją (1775–6), zaś wojnę poznał dopiero jako ochotnik podczas wojny austro-pruskiej 1778 r. o następstwo bawarskie (niewiadomo po czyjej stronie). Zasiadał w Radzie Nieustającej jako konsyliarz w Departamencie Skarbowym w l. 1782–4, potem w Departamencie Interesów Cudzoziemskich, zarazem piastując (1784–6) marszałkostwo Rady. W maju 1784 r. bawił w Petersburgu w sprawie swych dóbr zakordonowych, może też dla nawiązania stosunków z wpływowym tamże sekretarzem Katarzyny II Aleksandrem Chrapowickim (potomkiem brata Jana Antoniego). We wrześniu 1786 otrzymał kasztelanię mścisławską, po czym wszedł na dwa lata do Komisji Skarbowej W. Ks. Lit. Pomysłowość prawodawczą okazał, drukując przed sejmem 1786 r. szereg projektów, a potem zgłaszając na sejm wielki zarys reformy sejmików. Zasiadał w deputacji do sprawy sieluńskiej (marzec 1791), potem w komisji skarbowej obojga narodów. Po zwycięstwie Targowicy złożył kasztelanię. Od r. 1794 mieszkał w Warszawie. Umarł na paraliż 1801 r.; pochowany u św. Krzyża. Żona, Hilaria z Suffczyńskich, przeżyła go o 31 lat.

 

Korzon, Wewn. dzieje, W. 1897, II; Kossakowski, Monografie, 202; Zaleski, Koresp. krajowa Stan. Augusta, 181; Diariusze sejmowe druk. spółcz.; Vol. leg. VIII, IX. Listy K. do Radziwiłła w Arch. Ord. Nieśw., do króla w B. Czart.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Michał Konarski

1784-09-25 - 1861-04-26
pedagog
 

Jan Pawłowski

2 poł. XVIII - 1836-01-06
powstaniec listopadowy 1830
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.