INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Ignacy Boelcke  

 
 
brak danych - 1785
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Boelcke Józef Ignacy († 1785 lub 6), wydawca słownika biograficznego, pochodził może z Poznania, bo tam jako lektor dialektyki w Akademji Lubrańskiego wydał zbiorek wierszy swych uczniów, poświęconych czci św. Kazimierza (Adorea divo Casimiro regio genere et virtute principi, 1763). W r. 1779 ogłosił B. po raz pierwszy przekład «Nouveau Dictionnaire historique« benedyktyna z Cluny, ks. Ludwika Maieula Chaudona (1737–1817, według 2 wydania tegoż z r. 1769). Po kilku latach, zachęcony powodzeniem, rozpisał przedpłatę na drugie, obszerniejsze wydanie »Nowego dykcjonarza« (1783). Nosił wprawdzie tytuł sekretarza pokojowego J. Kr. Mości, ale poparcia wydatnego u dworu nie miał, to też po wydrukowaniu kilku tomów popadł w długi i musiał prosić króla, by je pokrył z dochodów swojej kamery. Życzeniu stało się zadość; B. uzyskał nadto przywilej na wznowienie upadłego »Monitora«, ale końca swej pierwszej imprezy nie ujrzał, bo ostatni tłómaczony tom VIII ogłosił już dr. W. Karczewski, prof. Akademji Krakowskiej. Do tomu dodatkowego, gdzie chciał skupić życiorysy Polaków, zbierał B. materjały bardzo starannie; przy poparciu nuncjatury starał się ściągać biografje zakonników; artykuł o Krasickim dostał od Naruszewicza itd. Z niewielu pozostałych po nim papierów wyziera człowiek skromny a dobrej woli, katolik i regalista, krytyczny i trzeźwy, dbały o czystość polskiej mowy. Rękopis 8 tomów Dykcjonarza przeszedł w posiadanie księgarza J. Zawadzkiego w Wilnie; materjał do tomu dodatkowego znajduje się w rkp 46 Ossolineum.

 

Konopczyński Wł., Nasze pierwsze »wcielenie«, »Kurj. Warsz.« 9 I 1936; Estreicher; rkp. B. Czart. 655.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Emanuel Gilibert

1741-06-21 - 1814-09-02
botanik
 

Jan Dekert

1738-02-13 - 1790-10-04
prezydent Warszawy
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.