INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Krumłowski  

 
 
1755 - 1818-09-07
 
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Krumłowski Józef (1755–1818), aptekarz. Syn Jana i Rozalii z Sejnów, pradziad Konstantego, komediopisarza (zob.). K. nie posiadał wyższego wykształcenia z zakresu farmacji, tylko praktyczne przygotowanie do zawodu. Dyplom aptekarski otrzymał w r. 1782 we Lwowie. W r. 1783 przeniósł się do Kazimierza pod Krakowem, gdzie do r. 1807 prowadził własną aptekę pod znakiem «Białego jagnięcia» (obecna ul. Krakowska 19). Po sprzedaniu apteki, od r. 1807 mieszkał w Krakowie. W l. 1797–1800 współpracował z katedrą farmacji na UJ jako członek komisji egzaminacyjnej magistrów farmacji, egzaminujący z chemii teoretycznej i botaniki. Od r. 1802 należał do Gremium Pharmacopoeorum Cracoviensium.

K. był jednym z twórców polskiej nomenklatury chemicznej. Dokonał on przekładu z języka łacińskiego dzieła Jakuba Spielmanna „Institutiones chemiae” (Strassburg 1763–1766) pt. „Nauka chymiczna sławnego Jakóba Spielmanna Profesora Sztrażburskiego, stosownie do lekcyy akademickich podana” (Kr. 1791). Załączony do podręcznika przez K-ego Rejestr ogólny, będący spisem alfabetycznym polskich nazw chemicznych wprowadzonych do tłumaczenia, jest pierwszym polskim słownikiem chemicznym i zawiera liczne określenia używane w nauce do dnia dzisiejszego. Prawdopodobnie przy opracowaniu słownika K. korzystał z pomocy Rafała Czerwiakowskiego. Dzieło to przez wiele lat pozostawało w cieniu słynnych prac Jędrzeja Śniadeckiego, któremu przypisywano priorytet w stworzeniu polskiego nazewnictwa w chemii, pomimo że jego publikacje ukazały się dopiero w kilka lat później. Wynikało to z faktu, że prace Śniadeckiego były bardziej nowoczesne niż podręcznik Spielmanna, który został przetłumaczony zbyt późno i nie odzwierciedlał już aktualnego stanu wiedzy chemicznej. K. przełożył także kilka prac naukowych z języka niemieckiego. Ożenił się z Marianną Rubinowską i miał 4 synów: Józefa Sebastiana, aptekarza we Lwowie, Franciszka, aptekarza w Lubaczowie, Aleksandra i Gabriela Benedykta, oraz 5 córek. Zmarł 7 IX 1818 r. w Krakowie i pochowany został na cmentarzu Rakowickim.

 

Estreicher; Bentkowski F., Historia literatury polskiej, W. 1814; Cyrankiewicz S., Przewodnik rzeczowo spisany po cmentarzach krakowskich, Kr. 1908 s. 182; – Lachs J., Dawne aptekarstwo krakowskie, W. 1933 s. 141; Kurowski F., O chemii w Polsce, [b. m.] 1826 s. 20; Roeske W., Pierwowzór polskiego słownika chemicznego aptekarza J. K-ego, „Farmacja Pol.” R. 19: 1963 s. 289–93, R. 20: 1964 s. 656; Wojtaszek Z., Zarys historii katedr chemicznych UJ, w: Studia z dziejów katedr Wydziału Matematyki, Fizyki, Chemii UJ, Pod red. S. Gołąba, Kr. 1964; Wrzosek A., Jędrzej Śniadecki, Kr. 1910 I 156, II 302–12; – „Język Pol.” T. 24: 1939 s. 47–8 (T. Estreicher); – Arch. Państw. w Kr.; Arch. UJ: sygn. W. L. I 80, 88, 89; Muz. Farmacji w Kr.; – Informacje Stanisława Krumłowskiego.

Ligia Hayto

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Cyprian Godebski

1765 - 1809-04-19
poeta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.