INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Szczytt Niemirowicz h. Jastrzębiec  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 2010-2011 w XLVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Szczytt (Szczyt) Niemirowicz Józef h. Jastrzębiec (zm. między 1808 a 1817), kasztelan brzeski litewski, konsyliarz Rady Nieustającej, poseł sejmowy.

Był wnukiem Krzysztofa Benedykta (zob.), synem Jana Krzysztofa (Jana Antoniego, zm. między 1756 a 1771), kasztelanica smoleńskiego, i Ludwiki z Paców (zm. po 10 III 1790), córki kaszt. połockiego Michała Kazimierza (zob.) i Katarzyny z Karasiów, bratankiem Józefa (zob.) i bratem Krzysztofa (zm. 1790), od r. 1762 szambelana, star. witagolskiego od r. 1775, deputata na Tryb. Lit. (1777/8), sędziego asesorii lit. w l. 1780–2, kawalera Orderu św. Stanisława, żonatego od 1 III 1767 z Józefą z Butlerów, córką Józefa i Teresy z Urbańskich.

S. podpisał 3 VI 1767 w Wilnie jako kasztelanic smoleński (był jedynie synem kasztelanica) i konsyliarz pow. pińskiego akt konfederacji generalnej (radomskiej) W. Ks. Lit. Dn. 24 VIII t.r. na sejmiku w Dyneburgu został obrany drugim posłem z Inflant z Litwy; jednak po dokonanych przez króla Stanisława Augusta zmianach reprezentował same Inflanty. W Warszawie wraz z licznym gronem senatorów i posłów kwaterował u dominikanów na Nowym Mieście. Sejm delegacyjny w l. 1767–8 powołał go (nadal tytułowanego kasztelanicem smoleńskim) w skład komisji w sprawie podkomorzego lit. Stanisława Radziwiłła i jego żony Karoliny z Pociejów z augustianami konwentu wileńskiego i sukcesorami Bielikowiczów.

Jako generał adiutant buławy wielkiej lit. S. z matką i bratem Krzysztofem wniósł w r. 1771 do grodu pińskiego protestację na marsz. dyw. żmudzkiej Jacka Puttkamera o krzywdy i zniszczenia, dokonane 21 X t.r. przez wojsko w miejscowości Weluta i folwarku Nowosiółki (woj. nowogródzkie). Dn. 20 IX 1773 został szambelanem. Przez zawarte w tym czasie małżeństwo z Teklą z Matuszewiców wszedł w posiadanie dóbr w woj. płockim i brzeskim lit. Sejm rozbiorowy (1773–5) wyznaczył komisję dla rozsądzenia pretensji Feliksa i Kajetana Chrzanowskich do posiadanych przez S-a i jego żonę dóbr Kustyń i Jackowicze w woj. brzeskim lit. Dn. 19 VIII 1782 na sejmiku woj. płockiego w Raciążu został S. obrany posłem na sejm warszawski t.r. Na sejmie tym obrano go z prowincji lit. konsyliarzem Rady Nieustającej (RN). Dn. 30 VIII 1783 otrzymał kaszt. brzeską lit., a w r. 1784 Order św. Stanisława. Na sejmie grodzieńskim t.r. wyznaczono go z senatu do kontroli KEN; został też sędzią sejmowym na kadencję drugą (1 VI – 30 IX 1785) i otrzymał kwit jako konsyliarz Dep. Wojskowego RN. S. kandydował wtedy ponownie do RN, jednak mimo poparcia przez reprezentantów woj. płockiego i mazowieckiego, przegrał rywalizację z bp. inflanckim Józefem Kossakowskim. Bez powodzenia zabiegał o wybór do Komisji Skarbu Lit.

W r. 1786 Stanisław August powierzył S-owi ster stronnictwa królewskiego w woj. brzeskim lit. i zlecił mu pokierowanie sejmikiem poselskim oraz przeprowadzenie wyboru kasztelanica brzeskiego Tadeusza Matuszewicza; na sejmiku zagajonym przez S-a 22 VIII t.r. zwyciężyła jednak opozycja. Tłumacząc królowi przyczyny porażki, S. podkreślał m.in. wagę kontaktów z urzędnikami powiatowymi, starań o udział w obradach licznej i niezamożnej szlachty z ekonomii królewskich (co zostało zaniedbane po upadku podskarbiego nadw. lit. Antoniego Tyzenhauza); radził, by przed sejmikami gromnicznymi w r. 1787 odwiedził województwo królewski bratanek, podskarbi wielki lit. Stanisław Poniatowski. Na sejmie 1786 r. wszedł S. w skład deputacji, nadzorującej wybory do RN; sam także ponownie znalazł się w RN. Podczas dwóch kadencji Rady (14 XI 1786 – 3 X 1788) wziął udział w 145 posiedzeniach plenarnych. Dn. 2 I 1787 został powołany w skład komisji RN do przejrzenia i zweryfikowania rachunków gen. artylerii kor. Alojzego Fryderyka Brühla, związanych z kosztami remontu arsenału warszawskiego. Dn. 19 lub 28 III 1788 został kawalerem Orderu Orła Białego (wg Łoza S., Order Orła Białego, W. 1939; wg Łoza, Hist. Orderu Orła Białego otrzymał S. ten order w r. 1789). W l. osiemdziesiątych mieszkał stale w Warszawie, «zaszczycony szczególniejszą łaską i zaufaniem księcia prymasa Poniatowskiego» (J. Szczytt).

Dn. 7 X 1788 podpisał S. akt Konfederacji Generalnej Obojga Narodów. Na Sejmie Wielkim zajmował zasadniczo stanowisko regalistyczne. Podczas obrad mieszkał w pałacu ks. Wicherta przy ul. Elektoralnej (nr hipoteczny 755). W wygłoszonej 27 X t.r. Mowie... (W. 1788) opowiedział się za pozostawieniem Dep. Wojskowego RN, sprzeciwił się zaś proponowanej Komisji Wojskowej; również 3 XI głosował za utrzymaniem Departamentu. T.r. został wyznaczony z senatu z prowincji lit. do komisji kontrolującej KEN. Na przełomie l. 1788 i 1789 bronił RN, a 10 IV 1790 wypowiadał się w sprawie pilnowania porządku obrad. Dn. 13 XII 1790 (oblata 30 XII t.r.) wszedł w skład «Deputacji do ułożenia projektów względem greko-orientalnych i dyssydentów». Dn. 16 V 1791 został nominowany z senatu do Deputacji Konstytucyjnej, a 28 VI t.r. obrany komisarzem z senatu do Komisji Policji Obojga Narodów. Na sesji Komisji 27 IV 1792 należał do mniejszości (czterech komisarzy), która poparła projekt Józefa Wybickiego w sprawie granic miast i gruntów szlacheckich. Wchodził także w skład Deputacji Szpitalnej Lit. (5 II – 17 VIII t.r.) pod przewodnictwem marsz. nadw. lit. Stanisława Sołtana, w której było również czterech komisarzy z Komisji Policji. Pod koniec t.r. i na początku r. 1793 odwiedził w Warszawie S-a i jego żonę podróżujący po kraju krewny, Justynian Szczytt (zob.) z synem Józefem, który opisał to spotkanie w pamiętniku. Chociaż S. nie uczestniczył w sejmie grodzieńskim 1793 r., został powołany (oblata 23 XI t.r.) z senatu na przewodniczącego komisji ds. demarkacyjnej granicy polsko-rosyjskiej od Drui nad Dźwiną do Nieświeża.

Dn. 28 IV 1779 i 10 IV 1781 miał S. z matką i bratem przed sądem asesorskim lit. sprawę z ihumenem i zakonnikami prawosławnego monasteru dzięciołowskiego o granice majętności Łunin i Łuniniec (pow. piński). S. i jego małżonka zostali pozwani ok. r. 1780 przez opiekunów małoletnich dzieci Adolfa Jana Matuszewicza, a także (między 1784–6) przez płk. wojsk lit. Wacława i jego żonę Mariannę z Orzeszków Matuszewiczów. Matka przekazała S-owi w r. 1781 dobra Wialbutów i Giedejki (pow. oszmiański). S. z matką i bratem posiadał w woj. nowogródzkim rozległe dobra Kożangródek, położone nad rzeką Cną (miasteczko Kożangródek oraz wsie: Rokitna, Cna, Jazwinki, Wiazyn, Dworzec, Boronica , Wole, Drepska Dolina, Bostyń, Wełuta i Kormiż; w XIX w. było to 22816 dziesięcin, czyli ok. 2350 ha). W Kożangródku znajdował się zbudowany ok. poł. XVIII w. piętrowy, w całości lub częściowo drewniany jego dwór czy też pałac (spłonął ok. poł. XIX w.); do majętności tej należał też prawdopodobnie folwark Nowosiółki (woj. nowogródzkie). W dziale po śmierci brata i matki S. otrzymał Bostyń. Żona wniosła S-owi dobra w woj. brzeskim lit.: Kustyń, Jackowicze i Motykały, położone między Brześciem a Wysokiem, a także w woj. płockim, położone na terenie dekanatu bielskiego w parafiach: Ciachcino (wsie Ciachcino, Goślice i Gośliczki) oraz Zagroba (wsie Chudzyno, Dąbrusk, Mięcienino Kmiece i jedna z sześciu części Mięcienina Wielkiego).W Ciachcinie S. z żoną wznieśli w r. 1775 drewniany kościół paraf., a w Goślinie mieli murowany parterowy dwór (przebudowany w r. 1900, zachowany). Być może w tym województwie żona wniosła mu jeszcze Bębnów. Również w woj. płockim posiadał S. pojezuicką wieś Leszczyno Księże oraz dobra Tchórz, nabyte w r. 1789 od Gabriela Antoniego Karwosieckiego, podkomorzego płockiego.

S., podobnie jak jego teść, rezydował w Motykałach, potem przeniósł się do Warszawy, a na początku XIX w. do Bostynia (woj. nowogródzkie). Utrzymywał stosunki z wojskim lit. Michałem Zaleskim (ich żony były stryjecznymi siostrami), który w pamiętniku opisał swą wizytę u niego w Bostyniu w dn. 5–12 VIII 1808. Data śmierci S-a nie jest znana.

S. był żonaty (już 11 IV 1775) z Teklą z Matuszewiczów (zm. przed 5 VIII 1808), córką Józefa, stolnika brzeskiego lit. (zob.), i jego pierwszej żony Konstancji z Kuczyńskich, podstolanki drohickiej, bratanicą i podopieczną kaszt. brzeskiego lit., pamiętnikarza Marcina Matuszewicza (zob.). Jako jedyna z potomstwa przeżyła ona rodziców, stając się dziedziczką znacznych majętności, szacowanych na 700 tys. złp.; skutecznie procesował się o nie z macochą, Salomeą z Suffczyńskich, prawny opiekun Tekli, stryj Marcin. Jedyny syn z tego małżeństwa Nikodem (ur. ok. 1777 – zm. w dwudziestym r. życia) był bezpotomny. Dobra S-a odziedziczył zapewne jego bratanek Józef. W r. 1817 wdowa przekazała swoje dobra posagowe w woj. płockim bratu stryjecznemu Tadeuszowi Matuszewiczowi (zob.).

 

Boniecki, IX 321; Estreicher, XXII 237–8, XXX 238 (mowa sejmowa S-a z 27 X 1788); Indeks alfabetyczny miejscowości Dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego, Wil. 1929 I 350; Kawalerowie i statuty Orderu Orła Białego 1705–2008, Oprac. M. Męclewska, W. 2008; Kossakowski, Monografie, II 290; Łoza, Kawalerowie; Niesiecki, I 280; Słown. Geogr. (Bostyń, Kożangródek, Motykały); Uruski, X 54 (z błędami); Wolff, Senatorowie, s. 102; Żychliński, IV 153, 364, XVI 175, XXI 154; – Aftanazy, Dzieje rezydencji, II 61 (Kożangródek); Czaja A., Między tronem, buławą a dworem petersburskim. Z dziejów Rady Nieustającej 1786–1789, W. 1989; Danilczyk A., W kręgu afery Dogrumowej. Sejm 1786 roku, W. 2010; Jankowski C., Powiat oszmiański. Materiały do dziejów ziemi i ludzi, Pet. 1898 III 169; Kalinka W., Sejm Czteroletni, W. 1991 I–II; Katalog zabytków sztuki w Pol., X z. 15; Kościałkowski S., Antoni Tyzenhauz podskarbi nadworny litewski, Londyn 1970 I; Michalski J., Sejmiki poselskie 1788 roku, w: tenże, Studia historyczne z XVIII i XIX wieku, W. 2007 I; Smoleński W., Ostatni rok Sejmu Wielkiego, Kr. 1897; Wolff J., Pacowie. Materiały historyczno-genealogiczne, Pet. 1885 s. 239, 263; Zahorski A., Centralne instytucje policyjne w Polsce w dobie rozbiorów, W. 1959; – Diariusz sejmu […] 1784, [W. 1785] s. 23, 35, 43, 51, 141–3; Diariusz tygodniowy sejmu grodzieńskiego r. 1784, W. [1784] s. 6, 23, 64; Kossakowski J., Pamiętniki [...] biskupa inflanckiego 1738–1788, Wyd. A. Darowski, W. 1891; Matuszewicz, Diariusz, II; „Regestr diecezjów” Franciszka Czaykowskiego czyli właściciele ziemscy w Koronie 1783–1784, Oprac. K. Chłapowski, S. Górzyński, W. 2006 s. 416, 419–20; Series posłów na sejm 1767, [W. 1767]; Series [...] senatorów i posłów na sejm ekstraordynaryjny warszawski [...] 1767... [W. 1767]; Szczytt J., Archiwum domowe. Ułamek z pamiętników, „Kron. Rodzinna” 1884 s. 38; Vol. leg., VII 857–8, VIII 77, IX 2, 9, 11, 30, 47, 201, 227–8, 289 X (w indeksie błędnie jako Michał); Zagadki Sejmu Czteroletniego, Wyd. E. Rabowicz i in., W. 1996; Zaleski B., Korespondencja krajowa Stanisława Augusta, „Roczn. Tow. Hist.-Liter. w Paryżu” 1872 s. 204–5; Zaleski M., Pamiętniki [...] wojskiego Wielkiego Księstwa Litewskiego, P. 1879; – „Gaz. Warsz.” 1782 nr 71, 1788 nr 87, 1790 nr 100 (supl.), 1791 nr 40 (supl.); „Gaz. Wil.” 1767 nr 36; – AGAD: Arch. Radziwiłłów, Dz. V nr 15671, 15673; B. Czart.: rkp. 930 s. 1001–9; B. Jag.: rkp. 5344 t. IV k. 191; Nacyjal’ny histaryčny archiŭ Belarusi (NHAB) w Mińsku: F. 1741 op. 1 nr 70 k. 113; Rossijskij gosudarstvennyj archiv drevnich aktov w Moskwie: F. 389 (Metryka Lit.) op. 1 nr 184 s. 946–7, nr 185 s. 349–50, nr 549 s. 250–1, nr 551 s. 559–60; Rossijskaja nacional’naja biblioteka w Pet.: sygn. AD 150 k. 105–18; – Informacje Mariusza Machyni z Kr. na podstawie kwerendy w NHAB (F. 1733 op. 1 nr 49 k. 724); – Mater. Red. PSB: Życiorys brata S-a, Krzysztofa, autorstwa Andrzeja Haratyma.

Andrzej Haratym

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.