INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Karol Basiński      Karol BASIŃSKI, Do czynu, Piotrogród 1917 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Karol Basiński  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Basiński Karol (1888–1919), działacz niepodległościowy, syn Antoniego, lekarza wojskowego armji rosyjskiej. Ur. się w Radomiu. Działalność rozpoczął w Związku Młodzieży Postępowo-Niepodległościowej w Częstochowie pod pseudonimem »Kuba«. W r. 1904 został uwięziony za rozdawanie wśród żołnierzy odezw przeciw wojnie. Brutalnie pobity przez pomocnika komisarza policji Arbuzowa, został następnie przewieziony do więzienia w Sieradzu, gdzie przebywał przez 9 miesięcy. Studja uniwersyteckie odbył we Lwowie. Pracował tam w Związku Walki Czynnej, redagował pismo młodzieży »Jutro« i współpracował w »Promieniu«. Kilka miesięcy w roku spędzał w Częstochowie, organizując młodzież i zakładając koła robotnicze Polskiej Partji Socjalistycznej. Przez wpływy rodziny, która chciała oderwać go od roboty, mimo ciężkiej choroby, której nabawił się w więzieniu, został wzięty do wojska ros. i odbywał służbę w Winnicy, skąd w r. 1913 wrócił schorowany do Radomia. Z wybuchem wojny prowadził tam pracę niepodległościową. Zmuszony do opuszczenia Radomia wraz z rodziną, znalazł się w Rosji. W r. 1916 przebywał w Penzie, gdzie pracował w Pol. Tow. Pom. Ofiarom Wojny (referat oświatowy), a równocześnie zajmował się organizowaniem Polskiej Organizacji Wojskowej w Penzie, Tambowie, Samarze, na pobrzeżu Wołgi, dojeżdżał nawet do Czelabińska i na Krym. Z końcem r. 1916 przeniósł się do Petersburga z zamiarem powrotu do kraju. Tam zaskoczyła go rewolucja. Pisywał wtedy do »Żołnierza« i »Robotnika«, współpracował w »Orle Białym«. Następnie udał się do Kijowa dla przeprowadzenia roboty P. O. W. W okresie bolszewickim musiał się ukrywać i znalazł schronienie u księdza w Winnicy. Schwytany tam na cmentarzu, dostał się do Winnickiej czerezwyczajki, gdzie zginął w r. 1919. B. miał naturę poetyczną i subtelną, pełną entuzjazmu.

Adam Próchnik

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.