INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Karol Dankwart (Danquart, Tanquart)  

 
 
XVII w. - 1704-05-23
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dankwart (Danquart, Tanquart) Karol, malarz z drugiej poł. w. XVIII. Rodem wedle jednych z Szwecji z Nissen, a wedle drugich z Nissy na Śląsku. Gdy świątynia na Jasnej Górze została spustoszona pożarem w r. 1690, podczas odnawiania jej sprowadzono D-a dla przyozdobienia sklepień świątyni i kaplicy, czego – jak mówi Baliński – ze sławą swego pędzla dokonał. Nad polichromią tą pracował w l. 1694 i 1695. W tymże też roku ks. kanonik Piskorski, dyrektor odbudowy kościoła św. Anny w Krakowie, sprowadził D-a. Wymalował on al fresco nad oknem w chórze mniejszym postać Boga Ojca, a po bokach okna postacie Najświętszej Panny i Anioła Gabriela. Sklepienie pokrył wyobrażeniem scen: Zwiastowania, Wniebowzięcia i Narodzenia Chrystusa. Za prace te i polichromię sklepienia kaplicy św. Krzyża ze scenami: znalezienie i podwyższenie św. Krzyża otrzymał 1000 złp. Na sklepieniu nawy głównej zobrazował adorację Baranka Bożego przez Aniołów, 24 starców wielbiących Boga Najwyższego, chóry Serafinów śpiewające i objawienie św. Jana na wyspie Patmos. Za prace te wraz z freskami kaplicy św. Jana Kantego otrzymał 2000 złp. On też wykonać miał 12 apostołów na pilastrach i św. Cecylię pod organami. Jego pędzla jest również obraz w kaplicy św. Jana z przedstawieniem sceny Chrztu Chrystusowego, za który otrzymał 40 talarów.

D. był świetnym malarzem dekoratorem. Barwy jego są zharmonizowane. Doskonały w skrótach perspektywicznych, celował zwłaszcza w przedstawieniach wieloosobowych.

 

Baliński M., Pielgrzymka do Jasnej Góry, 1846; Rastawiecki; Kosicki L., Wiadomość historyczna o kościele akademickim św. Anny w Krakowie, 1833; Bukowski J. ks., Kościół akademicki św. Anny (»Bibl. Krak.« nr 17).              

Helena d’Abancourt

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.