INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Karol Fryderyk Minter  

 
 
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Minter Karol Fryderyk (ok. 1780?–1847), litograf, malarz, założyciel i właściciel fabryki odlewów artystycznych. Ur. w Szczecinie, Niemiec z pochodzenia, był synem Gottlieba i Anny (a wg innych źródeł Michała Krzysztofa, urzędnika administracji solnej, i Elżbiety z Kräuterów), bratem Wilhelma Henryka (zob.) i Henryki Beyerowej (zob.). O jego młodości nie wiemy nic. Podobno studiował w Kopenhadze, a ok. r. 1805 przeniósł się do Berlina. Tu uczestniczył w wystawach akademickich: w r. 1812 pokazał cięty w bursztynie wizerunek Napoleona, w l. 1814 i 1816 wystawiał portrety miniaturowe (m.in. króla Fryderyka Wilhelma III i feldmarszałka Blüchera) i jeden olejny. Podobno w r. 1814 malował też króla w całej postaci dla ratusza w Koblencji. W r. 1822 (lub nieco wcześniej) przeniósł się do Warszawy, dokąd sprowadził go jego brat Wilhelm. Początkowo działał jako litograf, kładąc datę 1822 m.in. na portretach w. ks. Konstantego, Joanny Grudzińskiej i namiestnika Józefa Zajączka. Na wystawie w r. 1823 eksponował portrety Aleksandra I i Mikołaja Kopernika, w r. 1825 litografowaną wg cudzego wzoru Świętą Rodzinę. W l. 1824–6 zarządzał zakładem litograficznym Komisji Wyznań Rel. i Oświecenia Publ. (tzw. Zakładem Litograficznym Szkolnym). Tu m.in. przyuczył się przy M-rze swej sztuki J. Lewicki. W r. 1826 M. wydał, dedykowany ministrowi Stanisławowi Grabowskiemu, Zbiór portretów ludzi sławnych za panowania Stanisława Augusta, reprodukujący 12 pasteli L. Marteau, przedstawiających przede wszystkim uczestników obiadów czwartkowych. Najdłużej jednak związany był z zakładem Kwatermistrzostwa Generalnego, który w r. 1828 powierzył mu kierowanie robotami sztycharskimi olbrzymiej mapy topograficznej Królestwa. Może w związku z tym przedsięwzięciem M. otworzył własny zakład sztycharsko-litograficzny, wypuszczający m.in. wiele rycin dewocyjnych. Pracownia ta istniała jeszcze w r. 1843; zatrudniano w niej Józefa Kondratowicza. Poza wymienionymi M. wykonał litograficzne portrety S. Grabowskiego, Henryki Beyer, Karola Diehla i Ludwika Osińskiego. Równocześnie uprawiał miniaturę portretową (m.in. J. Grudzińskiej, dawniej w zbiorach Branickich, W.).

M. był już człowiekiem zamożnym, właścicielem nieruchomości, gdy porzucił działalność graficzno-malarską i w r. 1828 założył fabrykę odlewów metalowych («wyrobów kruszcowych i lakierowanych»). Do współpracy przyciągnął wybitnych rzeźbiarzy, przede wszystkim W. Święckiego i J. Tatarkiewicza, i zaczął wyrabiać posążki oraz medaliony wybitnych Polaków, miniatury zabytków i wszelką galanterię artystyczną. Była to produkcja nieomal masowa, nastawiona na pośpieszną robotę i tanie materiały, jak cyna czy cynk galwanizowany brązem. Z brązu wyrabiano także «sprzęty kościelne odlewane z kompozycji, świeczniki i lichtarze, latarnie eleganckie i odlewy zbytkowne – posągi, obeliski itp.». Fabryka rozwinęła się jeszcze bardziej pod kierownictwem syna M-a, Karola.

M. zmarł 2 II 1847 w Warszawie i pochowany został na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim. Należał do tych spolonizowanych przybyszów niemieckiego pochodzenia, którzy szybko doszli do majątku i znaczenia, współtworzyli warszawską burżuazję, by w drugim pokoleniu włączyć się do sfery ziemiańskiej. M. był ożeniony (od 1811) z Joanną Julianną Fryderyką Grohse (1782–1855), miał z nią syna Karola Juliusza (zob.).

 

Enc. Wiedzy o Książce; W. Enc. Ilustr.; Olszewicz B., Wykaz polskich pracowników na polu kartografii, Studia i Mater. z Dziej. Nauki Pol. S. C. z. 4, W. 1961; Rastawiecki, Słownik malarzów; Thieme–Becker, Lexikon d. Künstler, (I. Philipp); Łoza S., Rodziny polskie pochodzenia cudzoziemskiego osiadłe w Warszawie i okolicach, W. 1934 II; Börsch-Supan H., Die Kataloge der Berliner Akademie-Ausstellung 1786–1850, Berlin 1971; [Husarski W.], Sto pięćdziesiąt lat malarstwa polskiego w szkicach, W. 1918; Katalog wystawy zabytków metalowych, Kr. 1904 s. 34–35; [Kraszewski J. I.], Catalogue d’une collection iconographique polonaise, Dresde 1865; Pamiętnik wystawy miniatur oraz tkanin i haftów, W. 1912; Pamiętnik wystawy starych rycin polskich ze zbioru D. Witke-Jeżewskiego, W. 1914; Sztuka warszawska od średniowiecza do połowy XX w. Katalog wystawy jubileuszowej (Muz. Narod. w W.), W. 1962; – Gierdziejewski K., Zarys dziejów odlewnictwa polskiego, Kat. 1954; Idzikowski M., Sydow B. E., Portret Chopina. Antologia ikonograficzna, Wyd. 2., Kr. 1963; Kołaczkowski J., Wiadomości tyczące się przemysłu i sztuki w dawnej Polsce, Kr. 1888; Kozakiewicz S., Warszawskie wystawy sztuk pięknych w l. 1819–1845, Wr. 1952; Lewestam L., Litografie warszawskie 1818–1870, W. 1931 s. 10; Moszoro E., Życie artystyczne w świetle prasy warszawskiej I połowy XIX w., Wr. 1962; Sobieszczański F. M., Rys historyczno-statystyczny wzrostu i stanu miasta Warszawy, W. 1974; Tessaro-Kosimowa I., Historia litografii warszawskiej, W. 1973; Wójcicki, Cmentarz Powązkowski; – „Gaz. Handl. i Przemysł.” 1842 nr 68; „Kur. Warsz.” 1852 nr 303; „Motyl” 1830 nr 45; – B. Czart.: rkp. 3003. I (Wiadomość o odlewach… fabryki K. M-a).

Andrzej Ryszkiewicz

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

(Henryk) Oskar Kolberg

1814-02-22 - 1890-06-03
etnograf
 
 
 

Franciszek Kostrzewski

1826-04-19 - 1911-09-30
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.