INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Karol Hübel  

 
 
1722-01-19 - 1793-04-20
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hübel Karol, imię zakonne Łukasz (1722–1793); artysta malarz. Ur. 19 I w Świdnicy na Śląsku. Gdzie pobierał naukę malarstwa, nie wiadomo. Utrzymało się podanie, że H. wyruszył na studia malarskie do Petersburga i że w drodze napadnięty ślubował, iż po uratowaniu się wstąpi do zakonu. W r. 1748 przybył do Zelwy (na Litwie) i tam 24 VIII t. r. wstąpił do zakonu pijarów, a śluby złożył 1 I 1751 r. Przez kilka lat pobytu w Lubieszowie H. malował olejne obrazy o treści religijnej oraz portrety: Jana Sobieskiego, Stanisława Augusta Poniatowskiego, a także portret uchodzący za podobiznę Piotra III, cara rosyjskiego. Dla kolegium lubieszowskiego namalował także H. pejzaże oraz sceny z wiejskiego i pasterskiego życia.

W r. 1755 H. przeniesiony do Dąbrowicy malował olejne obrazy przestawiające świętych oraz znakomitszych dawnych członków zgromadzenia pijarów. Wysłany następnie na studia malarskie do Wiednia i Rzymu, dojechał tylko do Krakowa, skąd go wezwano z powrotem na Litwę, najpierw do Wilna, gdzie miał zdobić wznoszony wówczas kościół pijarów, potem do Szczuczyna, gdzie przez trzy lata pracował dla kolegium pijarskiego i osób prywatnych (musiały to być przypuszczalnie portrety). W r. 1762 wrócił H. do Lubieszowa, gdzie w ciągu 3 lat ozdobił tamtejszy kościół freskami.

Ok. r. 1765 wezwany przez podskarbiego A. Tyzenhauza do Horodnicy pod Grodnem, przez rok tam dla niego pracował. Następnie powrócił do Lubieszowa, gdzie malował zarówno dla kolegium, jak i dla osób prywatnych, np. Krasickiego w Kamieniu Koszyrskim, Radziwiłła w Czartorysku, strażnika Pawła Ordy w Kuchockiej Woli. Zmarł H. 20 IV 1793 r.

 

Enc. Org.; W. Enc. Ilustr.; Podr. Enc. Kośc.; Thieme–Becker, Lexikon d. Künstler; Rastawiecki, Słownik malarzów, I; – Dobrowolski T., Polskie malarstwo portretowe, Kr. 1948; Kołaczkowski J., Wiadomości tyczące się przemysłu i sztuki w dawnej Polsce, Kr. 1888; Moszyński A. (ks. S. P.), Łukasz H., [b. m. i r.].

Róża Jodłowska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Franciszek Karpiński h. Korab

1741-10-04 - 1825-09-16
poeta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.