INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Karol Jaroszewicz  

 
 
1811-06-07 - 1878-12-28
 
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jaroszewicz Karol (1811–1878), warmiński rzeźbiarz ludowy. Ur. w Dobrym Mieście na Warmii 7 VI, w ewangelickiej rodzinie rzemieślniczej. Pierwsze nauki w zakresie stolarstwa i rzeźbiarstwa pobierał w Dobrym Mieście, następnie kilka lat przebywał w Hamburgu i Wiedniu, gdzie zapoznawał się ze sztuką rzeźbiarską w pracowniach różnych mistrzów. Ok. r. 1842 osiadł na stałe w Ornecie na Warmii, gdzie prowadził zakład rzeźbiarski aż do śmierci, odrzucając wszelkie propozycje dalszego kształcenia się. Zmarł w Ornecie 28 XII 1878 r.

Od wczesnej młodości J. zajmował się rzeźbieniem figurek w drzewie i niewątpliwie posiadał w tym zakresie talent. W l. 1840–78 wykonał liczne ołtarze zarówno dla katolickich, jak i ewangelickich kościołów oraz rzeźby dla przydrożnych kapliczek i placów kościelnych. J. wykonywał prawie wyłącznie dzieła o tematyce religijnej. W architekturze był naśladowcą sztuki gotyckiej i rokoko. Dzieła jego, staranne w formie, cechuje prostota i realizm. Był jednocześnie bystrym obserwatorem życia, a choć nie stworzył oryginalnego stylu, zaliczany jest przez historyków sztuki do wybitnych rzeźbiarzy ludowych na terenie Warmii i Mazur. Do wybitniejszych prac J-a należą m. in. chrzcielnica w kościele w Arędowie (pow. gierdawski), rzeźby przy organach w kościele farnym w Reszlu, ołtarze, ambona, i chór w Prositach k. Bisztynka, ołtarz w kaplicy biskupiej we Fromborku, ołtarze w Tylży, Bludowie i Tolkowcu k. Braniewa, w Kwiecewie k. Dobrego Miasta, w Ornecie, Bisztynku i innych miejscowościach, zwłaszcza na Warmii.

 

Altpreuss. Biogr., s. 303 (bibliogr); – Buchholtz F., Bilder aus Wormditts Vergangenheit, Wormditt 1931 s. 195; Ulbrich A., Geschichte der Bildhauerkunst in Ostpreussen, Königsberg 1926 s. 785–92 (bibliogr., fot. kilku prac J-a nr 957–62).

Tadeusz Oracki

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Napoleon Mateusz Orda

1807-02-11 - 1883-04-26
rysownik
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Tomasz Ludwik Potocki

1860-05-12 - 1912-10-08
ziemianin
 

Damazy Kotowski

1861-12-08 - 1943-08-16
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.