INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Karol Langwald     

Karol Langwald  

 
 
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Langwald Karol (1886–1945), ksiądz, działacz narodowy i oświatowy na Warmii. Ur. 14 XII w Barczewku w pow. olsztyńskim, w rodzinie chłopskiej. Ojciec jego Karol był członkiem sejmiku powiatowego i rady nadzorczej Banku Ludowego w Olsztynie. Po otrzymaniu święceń kapłańskich (1912) L. był wikariuszem we Wrzesinie i Purdzie w pow. olsztyńskim, a od r. 1927 proboszczem niemieckiej parafii w Olecku i Kochanówce w pow. lidzbarskim, przeniesiony tu przez niemieckie władze kościelne z powodu działalności narodowej. W r. 1920 był L. członkiem Polskiej Komisji Plebiscytowej. Gdy powstało w Olsztynie Polsko-Katolickie Tow. Szkolne na Warmię (11 XI 1921 r.), L. został wybrany jego pierwszym prezesem i funkcję tę sprawował ok. 10 lat. Wspólnie z Janem Baczewskim, jako delegaci towarzystwa, udali się 23 III 1922 r. do rejencji olsztyńskiej, aby przedstawić postulaty ludności warmińskiej w sprawie szkolnictwa polskiego. Od r. 1925 L. działał w IV dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Współpracował z różnymi czasopismami polskimi, a zwłaszcza z „Gazetą Olsztyńską”. Zmarł w maju 1945 r.

 

Oracki, Słownik Warmii; tenże, Sylwetki polskich nauczycieli i organizatorów szkolnictwa na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1920–1939, „Komun. Maz.-Warm.” 1961 nr 2 s. 267; – Obłąk J., Sprawa polska ludności katolickiej na terenie diecezji warmińskiej w latach 1870–1914, „Nasza Przeszłość” R. 18: 1963 s. 135; Wrzesiński W., Ruch polski na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1920–1939, P. 1963 s. 72, 98–100, 153; tenże, Warmia znaku Rodła, w: Szkice olsztyńskie. Praca zbiorowa pod red. J. Jasińskiego, Olsztyn 1967 s. 270, 275, 282; – Baczewski J., Wspomnienia Warmiaka, W. 1961.

Tadeusz Oracki

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.