INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Kazimierz Lesiowski  

 
 
1. poł. XVII - 1. poł. XVII
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lesiowski Kazimierz (1. poł. XVII w.), malarz zakonny, franciszkanin. Działał w Chełmnie i w Krakowie. Był autorem malowideł zdobiących stalle z ok. r. 1630, o dwudziestu czterech siedziskach, w prezbiterium dawnego kościoła Franciszkanów w Chełmnie, obejmujących dwa cykle obrazów: sceny z życia Św. Franciszka z Asyżu w stallach północnych i św. Antoniego z Padwy w stallach południowych. Stalle te uległy zniszczeniu po kasacie tamtejszego klasztoru w r. 1816. L. wykonał też duży obraz Św. Antoni z Dzieciątkiem Jezus, opatrzony sygnaturą i datą 1648, który do dnia dzisiejszego znajduje się w kapitularzu klasztoru klarysek przy kościele Św. Andrzeja w Krakowie. Na podstawie analizy stylistycznej można mu także przypisać spory obraz Św. Antoni Padewski, wiszący w refektarzu klasztoru franciszkanów w Krakowie. Bez dostatecznych dowodów złączono z L-m polichromię i dekorację na stallach w kościele pobernardyńskim w Lubawie (1. dekada XVII w.). Jako malarz zakonny, L. zaspakajał głównie zapotrzebowania własnego zgromadzenia. Nie osiągając wyższego poziomu, malarstwo L-ego przez swą tematykę, wydłużone proporcje postaci i koloryt, jest charakterystyczne dla kierunku manieryzmu renesansowego, należącego w Polsce do sztuki okresu kontrreformacji.

 

Rastawiecki, Słownik malarzów, I; Thieme–Becker, Lexikon d. Künstler, (mylnie uznany za malarza XVIII w.); Katalog zabytków sztuki w Polsce. T. 4: Miasto Kraków, Cz. 2 (w druku); – Kołaczkowski J., Wiadomości tyczące się przemysłu i sztuki dawnej w Polsce, Kr.–W. 1888 s. 309; Makowski B., Sztuka na Pomorzu. Jej dzieje i zabytki, Tor. 1932; – Ojczyste spominki…, Oprac. A. Grabowski, Kr. 1845 I 250–1; – Miske L., Sinoptica relatio Conventuum…, (rkp.).

Jan Samek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Sędziwój h. Ostoja

1566-02-02 - między 20 V a 12 VIII 1636
alchemik
 

Ludwika Maria Gonzaga

1611-08-18 - 1667-05-10
królowa Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Stadnicki

przed lub w 1551 - 1610
starosta zygwulski
 

Krzysztof Riccius

1590 - 1643-04-28
prawnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.