INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Leonard Nitsch      Leonard Nitsch, wizerunek na podstawie fotografii.

Leonard Nitsch  

 
 
1801 - 1866
 
Biogram został opublikowany w 1978 r. w XXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Nitsch Leonard (1801–1866), złotnik i jubiler krakowski. Ur. w Bielsku, przybył do Krakowa ok. r. 1827 i pracował jako czeladnik u złotnika Karola Hoffmana (czynnego w l. 1832–43). We wrześniu 1835 zdał egzamin mistrzowski (jako sztukę mistrzowską przedstawił diamentowe kolczyki) i założył własną pracownię. W l. 1843–5 pełnił funkcję starszego korporacji. Był członkiem Izby Rzemieślniczo-Handlowej. Mieszkał i miał pracownię we własnej kamienicy przy ul. Floriańskiej nr 9. Jak świadczą nieliczne zachowane w zbiorach muzealnych dzieła, N. był jednym z wybitniejszych złotników krakowskich czynnych w 2. tercji XIX w. Wyrabiał srebra stołowe (przykładem pary solniczek z l. 1850 i 1858 w Muz. Narod. w Kr. i Muz. Hist. m. Kr.; w Muz. Narod. znajduje się także świecznik z r. 1865 jego roboty) i liczne naczynia liturgiczne (np. zaginiony kielich z kościoła Św. Jana). Z Wrocławia sprowadzał prasowane ozdoby na cukiernice. O zdolnościach złotnika świadczy okazały, dekorowany niellem i emalią pas «mieszczański» w zbiorach Muzeum Historycznego m. Krakowa. Wyroby N-a, szlachetne w formie, mają znamiona właściwe dla późnego klasycyzmu, a także nawiązują do dawnych stylów (pas z r. 1865, naczynia liturgiczne). Używał cechy «LN» w prostokącie oraz zawierającej nazwisko z pierwszą literą imienia pisane kursywą. Miał wielu uczniów i czeladników, m. in. z warsztatu N-a wyszedł wybitny złotnik krakowski Władysław Glixelli.

N. zmarł w r. 1866. Żonaty był z Katarzyną z Kremerów, z którą miał kilkoro dzieci: najstarszy syn Edward (ur. 1837) objął po ojcu warsztat, Maksymilian był architektem, Józef agronomem.

 

Kiryk F., Cechowe rzemiosło metalowe. Zarys dziejów do 1939 r., Kr. 1972 s. 422; Lepszy L., Cech złotniczy w Krakowie, „Roczn. Krak.” R. 1: 1898 s. 209; tenże, Przemysł złotniczy w Polsce, Kr. 1933 s. 200, 204 (reprod. rzeźbionego popiersia N-a); Arch. Paraf. Mariackiej w Kr.: Księgi metrykalne parafii; Nota archiwalna sporządzona przez Zofię Wenzel-Homecką na podstawie Arch. Państw. w Kr.: Akta cechu złotników, rkp. A. D. 931, 932, 936, 937, 942, 961, 963; Samek J., O kilku pracach Leonarda Nitscha w Muzeum Historycznym m. Krakowa i Muzeum Narodowym w Krakowie, (rkp.).

Jan Samek

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Rufin Wybicki

1747-09-29 - 1822-03-10
pisarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Kanty Maszkowski

1794 - 1865-10-20
malarz
 

(Fortunat) Juliusz Kossak

1824-12-15 - 1899-02-03
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.