INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Leopold Baczewski      Leopold Baczewski, prezes Izby Przemysłowej we Lwowie - fotografia portretowa. - 1924 - archiwum ilustracji IKC - źródło kopii cyfrowej: Narodowe Archiwum Cyfrowe - retusz PPB

Leopold Baczewski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baczewski Leopold (1859–1924), przemysłowiec, syn Józefa Adama. Ukończył gimnazjum we Lwowie, potem wydział chemiczny w Wiedniu, poczem wykładał krótko w Akademji Rolniczej w Dublanach, a wreszcie wraz z bratem Henrykiem prowadził fabrykę wódek i likierów po swym ojcu. W r. 1920 oddał zarząd fabryki w ręce syna Stefana. Był ponadto w latach 1899–1908 zastępcą prezesa i 1908–11 prezesem Wydziału powiatowego we Lwowie; w r. 1897 wszedł do Izby Przemysłowo-Handlowej we Lwowie, gdzie w latach 1905–19 był wiceprezydentem, a w latach 1919–24 prezydentem. Na tem stanowisku odznaczył się dużą przedsiębiorczością, popierając rozwój przemysłu galicyjskiego. Był również ruchliwym członkiem krajowej Komisji dla spraw przemysłowych przy Wydziale Krajowym. Na I Zjeździe przemysłowym w Krakowie (1901) domagał się przedłożenia przez rząd austrjacki Radzie Państwa ustawy kartelowej, któraby zapobiegła tworzeniu się karteli tajnych. Był też B. jednym z założycieli i należał do prezydjum »Centralnego Związku galicyjskich przemysłowców«. Jako członek państwowych Rad kolejowej, cłowej i przemysłowej energicznie bronił młodego przemysłu galicyjskiego. Należał też do opiekunów Wyższej Szkoły Handlu Zagranicznego we Lwowie i pozostawił na jej cele większą kwotę (późniejsza fundacja jego imienia).

Portret w Lwowskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej; informacje rodziny i Wład. Stesłowicza oraz A. Pawłowskiego; Protokoły Wydziału Powiatowego, Akta Izby Przemysłowo-Handlowej we Lwowie; »Gazeta Lwow.« 1924, nr 253; »Wiadomości gospodarcze«, r. III, nr 22.

Zofja Krzemicka

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.