INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Łucjan Horowitz     

Łucjan Horowitz  

 
 
1905-03-14 - 1958-01-04
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Horowitz Łucjan (1905–1958), ekonomista. Ur. 14 III w Krakowie. Ojciec jego, Maurycy, był adwokatem, matka, Franciszka, nauczycielką. W r. 1923, po zdaniu egzaminu dojrzałości w gimnazjum w Rzeszowie H. wyjechał na studia ekonomiczne do Antwerpii, gdzie do r. 1926 studiował w Institut Supérieur de Commerce. Studia zakończył z wyróżnieniem, uzyskując dyplom licencié en sciences commerciales. Po powrocie do Polski rozpoczął pracę w Hucie Falwa w Świętochłowicach. W r. 1927 przeszedł do Syndykatu Polskich Hut Żelaznych w Katowicach; pracował tam przez trzy lata w charakterze urzędnika wydziału statystycznego, a następnie jako kierownik wydziału ekonomicznego. W r. 1930 przeniósł się do Górnośląskiego Związku Przemysłowców Górniczo-Hutniczych, w którym zajmował się badaniami teoretycznymi z zakresu ekonomiki hutnictwa, ogłaszając szereg wartościowych artykułów w czasopismach fachowych. Pracami tymi, wykazującymi jego wybitne zdolności i szeroką wiedzę, zwrócił na siebie uwagę. W związku z reorganizacją, jaka nastąpiła w Górnośląskim Związku Przemysłowców, powierzono dwudziestopięcioletniemu H-owi odpowiedzialne stanowisko kierownika delegatury Związku Polskich Hut Żelaznych na Górnym Śląsku. Następnie w r. 1933 zaangażowany został jako prokurent do wydziału sprzedaży koncernu Górnośląskie Zjednoczone Huty Królewska i Laura oraz Katowicka Spółka Akcyjna (późniejszy koncern Wspólnota Interesów). Od r. 1934 jako prokurent z tytułem dyrektora, mając lat 29, kierował sprzedażą żelaza i stali tego największego w Polsce koncernu, pełniąc równocześnie obowiązki dyrektora naczelnego Polskiego Eksportu Żelaza. Firma ta spełniała funkcję biura eksportowego wyrobów hutniczych całego polskiego hutnictwa żelaznego. Działalność H-a przyczyniła się do spolszczenia dyspozycji w zakresie eksportu żelaza z Polski, gdyż przeniósł on istniejący ośrodek dyspozycyjny z Hamburga do Katowic i stworzył w Polsce odpowiednią organizację eksportową. Na stanowiskach tych H. pozostawał aż do wybuchu wojny.
 
Po opuszczeniu Katowic we wrześniu 1939 r., znalazł się w październiku we Lwowie, skąd w grudniu dotarł do Francji i wstąpił do 2. dywizji piechoty formującego się we Francji Wojska Polskiego. W czerwcu 1940 r. H. ewakuował się do Anglii, skąd skierowany został do służby wojskowej na Bliskim Wschodzie. Od listopada 1941 r. służył w stopniu strzelca, a następnie kaprala w Palestynie, Turcji, Egipcie, na Pustyni Libijskiej i w Iraku. Następnie brał udział w kampanii włoskiej od Monte Cassino aż do zajęcia Bolonii. W styczniu 1944 r. został mianowany podporucznikiem. W grudniu t. r. przeniesiono H-a do ośrodka zapasowego oficerów w Anglii.
 
W połowie marca 1946 r. H., mimo bardzo nęcących propozycji zatrudnienia, wysuwanych przez zagraniczne organizacje przemysłu hutniczego, powrócił do kraju i zgodnie ze swymi zainteresowaniami poświęcił się pracy w dziedzinie handlu zagranicznego, w zakresie którego był jednym z najwybitniejszych polskich specjalistów. Kolejno pracował na szeregu odpowiedzialnych stanowisk państwowych. Od kwietnia 1946 r. był wicedyrektorem departamentu ekonomicznego Min. Przemysłu. We wrześniu t. r. przeniesiono H-a do Centrali Zbytu Produktów Przemysłu Węglowego w Katowicach na stanowisko zastępcy naczelnego dyrektora do spraw eksportu. W listopadzie t. r. H. wezwany został do Warszawy dla objęcia funkcji przewodniczącego komisji do spraw realizacji planu importu, której zadaniem było szybkie uzupełnienie luk, jakie powstały w zaopatrzeniu kraju po przerwaniu pomocy UNRRA. Po zakończeniu tej pracy, w kwietniu 1947 r. mianowano H-a dyrektorem departamentu planowania i koordynacji w Min. Przemysłu i Handlu, a w maju zlecono mu równoczesne pełnienie funkcji zastępcy podsekretarza stanu dla spraw handlu zagranicznego. Z chwilą utworzenia Min. Handlu Zagranicznego H. pozostał w nim na stanowisku dyrektora departamentu planowania i koordynacji. Na wszystkich tych stanowiskach wykazał wybitny talent jako negocjator i autor szeregu umów gospodarczych, z których pewne uchodziły za wzorowe. Zwolniony na własne życzenie z pracy w handlu zagranicznym (15 XI 1949), został tegoż dnia mianowany dyrektorem departamentu artykułów przemysłowych w Min. Handlu Wewnętrznego. Ze stanowiska tego odwołano H-a w kwietniu 1953 r. W l. 1952–4 H. prowadził wykłady i seminaria zlecone z zakresu obrotu artykułami przemysłowymi w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Aż do kwietnia 1955 r. pracował na drugorzędnych stanowiskach administracyjnych (m. in. był dyrektorem Domu Odzieżowego w Warszawie). Od kwietnia 1955 r. zatrudniony był w Instytucie Handlu Wewnętrznego, jako pracownik naukowy. Pracował tam nad zagadnieniami współpracy handlu z przemysłem i nad badaniem popytu, publikując z tego zakresu szereg artykułów. W lipcu 1956 r. został H. mianowany radcą Prezesa Państwowej Komisji Cen do spraw ekonomicznych, a wkrótce potem członkiem tej Komisji. Dopiero w styczniu 1957 r. H. wrócił do pracy w Min. Handlu Zagranicznego, gdzie do kwietnia był radcą ministra, a następnie dyrektorem generalnym. Równocześnie powołano H-a na członka Rady Ekonomicznej. Pełnił tam funkcje przewodniczącego komisji handlu. Wniósł poważny wkład m. in. do opracowania tzw. małej reformy handlu. Odznaczony był m. in. Oficerskim i Komandorskim Krzyżem Odrodzenia Polski. Zmarł nagle 4 I 1958 r. Pozostawił żonę Marię z Treterów.
 
 
Ł. H. Wspomnienia pośmiertne, „Przegl. Bibliogr. Piśm. Ekon”. 1958 nr 1 s. 1–2; Zmarł Ł. H., „Życie Gosp.” 1958 nr 2 s. 1; Żurowski S., Wspomnienie o Ł. H-u, „Za i Przeciw” 1958 nr 44 s. 6; – Arch. Min. Handlu Zagr.: Akta personalne; – Informacje żony – Marii i brata – Juliana Hochfelda.
 
 
Zbigniew Landau
 
 
 
 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.