INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ludwik Jabłonowski     

Ludwik Jabłonowski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jabłonowski Ludwik (1810–1887), powstaniec, spiskowiec, pamiętnikarz. Ur. 24 VIII w Warszawie, syn Józefa i Marianny ze Świdzińskich. Dzieciństwo spędził w dobrach ojcowskich w Galicji, studiował na Uniw. Lwow., w r. 1827 dojeżdżał do Warszawy, w 1829 do Drezna. W r. 1831 poszedł na ochotnika do powstania i bił się jako porucznik 5 p. ułanów pod Wawrem, Grochowem i Ostrołęką. Jeździł później do Wiednia z depeszami Rządu Narodowego. Po powstaniu ożenił się z Franciszką z Włodków i osiadł w dobrach Lubień pod Lwowem. Należał w r. 1832 do założycieli tajnego «Związku 21», udzielał schronienia emisariuszom, m. in. S. Goszczyńskiemu, i zabiegał o założenie we Lwowie postępowego pisma literackiego. Aresztowany 5 V 1835 r. w związku ze sprawą H. Wiśniowskiego, wyszedł z więzienia po kilkunastu miesiącach, po czym na lat 11 odsunął się od spisków. Od r. 1843 czynny w Sejmie Stanowym, w 1844 poparł wniosek T. Wasilewskiego o zniesienie pańszczyzny, a w 1845 został obrany do sejmowej komisji włościańskiej. Należał w t. r. do pierwszych założycieli Tow. Gospodarskiego we Lwowie. Twierdził w tym czasie, że zamożna szlachta powinna poprzeć legalny program reform dla zneutralizowania propagandy demokratycznej. W r. 1846 dał się jednak wciągnąć do spisku i opracował plan ataku powstańczego na Lwów, ale w przededniu wybuchu wyjechał do Wiednia, przez co uniknął aresztowania. W r. 1848 poparł ruch narodowy, protestował 5 IV przeciw obradom Sejmu Stanowego i wszedł do Rady Narodowej, współpracował też z polonofilską organizacją Sobór Ruski. Utworzył szwadron jazdy przy lwowskiej gwardii narodowej, opracował dla niej regulamin i prowadził dla akademików lwowskich wykłady strategii i taktyki. Odcięty od śródmieścia ze swymi ułanami w czasie bombardowania Lwowa 2 XI 1848 r., zachował się biernie i złożył broń bez walki. Ok. r. 1850 sprzedał dobra Lubień i Kiernicę i przeniósł się do Nastasowa w Tarnopolskiem. Od życia publicznego trzymał się odtąd z dala, był jednak członkiem Rady Powiatowej, zrazu w Tarnopolu, a od r. 1871 w Stryju. Za młodych lat zamieszczał w „Haliczaninie” i „Ziewonii” utwory poetyckie w stylu szkoły ukraińskiej. Na starość tworzył dalej poematy i dramaty wierszem (Niewolnica, Lw. 1873), które przeważnie zostały w rękopisie. Własnym nakładem wydał krótki zarys działań wojennych austro-pruskich w r. 1866 (Najazd czeskimi szlaki, Lw. 1867). Napisał też pamiętnik obejmujący dzieciństwo, czasy powstania i spisków po r. 1848. Bardzo zawodny, gdy idzie o chronologię i fakty, pamiętnik ten, skreślony ciętym piórem szlachcica starej daty, daje trafny na ogół obraz społeczności ziemiańskiej w Galicji i jej stosunku do sprawy narodowej. Ogłosił go w r. 1920, z tendencyjnymi niekiedy skrótami, S. Wasylewski, pt. Złote czasy i wywczasy. J. zmarł we Lwowie 9 X 1887 r., pozostawiając syna Stanisława.

 

Fot.: J. L., Złote czasy i wywczasy, Wyd. 2., P. (1928); – Estreicher; Boniecki; – Kieniewicz S., Konspiracje galicyjskie, W. 1950; tenże, Sprawa włościańska w galicyjskim Sejmie Stanowym, „Sobótka” R. 3: 1948 s. 186; Łoziński B., Szkice z historii Galicji, W. 1913; Schnür-Pepłowski S., Z papierów po Fredrze, Kr. 1901 s. 94; Stebelski P., Lwów w 1848 r., „Kwart. Hist.” R. 23: 1909 s. 310, 539, 545; – Pamiętniki spiskowców i więźniów galicyjskich, Wyd. K. Lewicki, Wr. 1954; Szematyzmy Król. Galicji; Wybranowski R., Pamiętniki, Lw. 1882 II 242–6; – „Czas” 1887 nr z 22 X; „Gaz. Narod.” 1887 nr z 13 X; – Arch. Państw. w Kr.: zeznania F. Wiesiołowskiego; B. Ossol.: rkp. 4793– 4797.

Stefan Kieniewicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.