INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Marcin Alembek      praca Marcina Alembeka - w Władysław ŁOZIŃSKI, Złotnictwo lwowskie, wyd. 2, Lwów 1912, s.74 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: II 123.862 - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Marcin Alembek  

 
 
ok. poł. XVI w. - XVI/XVII w.
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Alembek Marcin, złotnik z drugiej połowy XVI w., brat Jana A. Wyuczywszy się rzemiosła w rodzinnym Lwowie w pracowni ojcowskiej Zebalda A., szukał na obcych dworach książęcych zajęcia. Po śmierci ojca, który zmarł w r. 1574, A. wraz z rodziną tj. z synami Walentynem i Danielem wywędrował do Drezna i bawił tutaj w latach 1586–1589, ucząc swych synów rzemiosła. Równocześnie został nadwornym złotnikiem elektora saskiego Chrystjana I. Prace artystyczne Marcina nabrały szerokiego rozgłosu, a lwowianie chełpili się, że są zdolni do wykonywania swej sztuki nawet choćby dla cesarza. Potwierdza jego zręczność okucie srebrne książki z r. 1589, sporządzone dla księżnej elektorowej. Wykonywał też dla elektora cały szereg artystycznych przedmiotów, bądźto dla jego własnego użytku, bądź też na podarunki, mianowicie złote łańcuchy, niektóre z nich z portretami w drogich kamieniach, guzy złote lub srebrne, spinki dla upięcia szat książęcych i trzewików, okucia flasz, tacę dla pieczęci konsystorskich oraz liczne oprawy srebrne ksiąg. Pracą, według której dają się zdeterminować jego roboty, jest oprawa księgi leczniczej dla koni, znajdująca się w król. Bibljotece publicznej w Dreźnie. Formy renesansowe ozdób oprawy są w nich w całej pełni rozwinięte.

 

Thieme-Becker; Łoziński Wł., Złotnictwo lwowskie, wyd. II, Lw. 1912, s. 24, 74–77; W. Enc. Ill.; Kunstgewerbeblatt, Lipsk 1888, t. IV, s. 194 i 207.

Leonard Lepszy

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Jan Alembek

2 poł. XVI w. - 1636 burmistrz Lwowa
 

Fryderyk Alembek

koniec XVI w. - po 1637 złotnik lwowski
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Anna Jagiellonka

1523-10-18 - 1596-09-09
królowa Polski
 

Samuel Zborowski h. Jastrzębiec

1 poł. XVI w. - 1584-05-26
hetman kozacki
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Adam Stadnicki

ok. 1563 - 1615-10-14
wojewoda bełski
 

Krzysztof Niszczycki h. Prawdzic

ok. 1540 - 1617, przed 20 maja
wojewoda bełski
 

Jan Maria Bernardoni

ok. 1542 - 1605
jezuita
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.