INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Fryderyk Alembek      herb Alembeków - Władysław ŁOZIŃSKI, Patrycyat i mieszczaństwo lwowskie w XVI i XVII wieku, Lwów 1892, s. 152 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Fryderyk Alembek  

 
 
koniec XVI w. - po 1637
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Alembek Fryderyk (imiennik kanonika przemyskiego), złotnik z pierwszej połowy XVII w. lwowski i angielski, brat wybitnego rajcy, mistrza Jana. Pochodzą obaj z Fryburga w Bryzgowji, lecz wyuczyli się swego rzemiosła we Lwowie, poczem A. wywędrował 1615 r. do Londynu, gdzie zabawiwszy czas jakiś, wrócił około r. 1626 do ojczyzny, najpierw do Bełza, miasta wojewódzkiego, dla wykonania nieznanych nam robót, potem do Lwowa i po krótkim pobycie około r. 1628 opuścił Polskę. Za pobytu swego w Anglji pisał do brata w liście z 7 lipca 1621, że wyczekuje powrotu królewicza ze Szkocji i jego zaślubin z córką króla hiszpańskiego, a przy tej sposobności spodziewa się większych zamówień. Po r. 1637 spotykamy go znów w rodzinnem mieście, ale i tym razem nie zagrzał w niem miejsca, lecz zaopatrzywszy się w świadectwo tożsamości, wyjechał.

 

W. Łoziński, Złotnictwo lwowskie, Lw. 1912, s. 24, 76, 90, 91.   

Leonard Lepszy

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.