INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Marcin z Raciąża  

 
 
II poł. XVI w. - II poł XVI w.
Biogram został opublikowany w 1974 r. w XIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

Kliknij, aby edytować tekst...

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Marcin z Raciąża (2 poł. XVI w.), profesor Akad. Krak., lekarz kapituły płockiej, autor diariusza. Syn Jana, pochodził z Raciąża na Kujawach, zwanego później i dziś Raciążkiem. Wpisał się do grona studentów Akad. Krak. w półr. zim. 1545/6, bakałarzem i magistrem sztuk wyzwolonych został przed r. 1554 (akta promocji z l. 1542–60 przepadły). Wykłady na Wydziale Sztuk Wyzwolonych Akad. Krak. rozpoczął od semestru letn. 1554. W t. r. został seniorem Bursy Jerozolimskiej. Dopiero w półr. letn. 1559, po złożeniu godności seniora Bursy Jerozolimskiej, został członkiem Kolegium Mniejszego. Objaśniał dzieła Arystotelesa, podręczniki gramatyki Mikołaja Perottiego i dialektyki Cezariusza oraz przypisywaną w średniowieczu Cyceronowi retorykę «ad Herennium». Dwukrotnie, w semestrach: letn. 1562 i zim. 1565/6, pełnił obowiązki dziekana Wydziału Sztuk Wyzwolonych. Kiedy sejm warszawski 1563/4 r. w ramach egzekucji dóbr przystąpił do szczegółowego zbadania przywilejów Akad. Krak. i większość z nich podważył, Akademia w dn. 10 I 1564 wydelegowała do Warszawy M-a, który po usilnych staraniach i uproszeniu interwencji nuncjusza papieskiego Jana Franciszka Commendonego, zdołał uzyskać odroczenie egzekucji nadań akademickich. Na przełomie 1565/6 r. M. zabiegał o nadanie mu altarii św. Bartłomieja w katedrze krakowskiej. Otrzymał ją, podpisawszy zobowiązanie dalszej pracy w Akademii i zachowanie prebendy w nienaruszonym stanie. W lecie 1566 podróżował na Ruś.
W październiku 1567 wyjechał M. na studia do Włoch. Doktorat medycyny uzyskał w Padwie pod koniec czerwca 1569. Wrócił do Krakowa w lutym 1570, by po ponownej kilkutygodniowej podróży na Ruś, w maju t. r. zostać lekarzem kapituły płockiej. Osiadł w Płocku na stałe. Pod naciskiem Akad. Krak., która już w r. 1570 wezwała go do natychmiastowego podjęcia zajęć pedagogicznych, dn. 9 V 1571 zrezygnował M. z kolegiatur, a w cztery dni później ożenił się. Małżeństwo trwało krótko, bo już we wrześniu 1572 zmarła żona, uprzednio wydawszy na świat martwego chłopca. Z ponownego małżeństwa z Elżbietą Bruszczanką, zawartego 31 V 1573, miał syna Jakuba (zmarł po kilku dniach) oraz córkę Jadwigę. M. żył jeszcze w Płocku w r. 1584.
W nabytym w czerwcu 1562 egzemplarzu dzieła J. B. Carelliego „Ephemerides” (Venezia 1557; B. Jag.: cim. 5522) zostawił M. diariusz, w którym w l. 1562–75, z przerwą na studia włoskie, notował nie tylko zapiski osobiste, lecz także cenne uwagi dotyczące aktualnych wydarzeń w Polsce oraz bardzo wartościowe uwagi o pogodzie i klęskach żywiołowych, zwłaszcza o wylewach Wisły.

Giedroyć, Źródła do dziej. medycyny; Kośmiński, Słownik lekarzów; Korytkowski, Prałaci gnieźn., III 345; – Barycz, Historia UJ; tenże, Rozwój i upadek Akademii Krakowskiej, w: Kultura staropolska, Kr. 1932; – Acta rectoralia; Album stud. Univ. Crac., II 325; Conclusiones Univ. Crac.; Liber diligentiarum; Materiały do historii Polaków w Padwie, Zebrał S. Windakiewicz, Arch. do Dziej. Liter., Kr. 1892 VII 162; Statuta nec non liber promotionum, s. 202, 204; – Arch. UJ: rkp. 95 s. 68; B. Jag.: cim. 5522, rkp. 5359 t. 11.
Marian Zwiercan

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.