INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Maria Bielińska (z domu Jasieńska)      Portret Marii Bielińskiej - fot. w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Maria Bielińska (z domu Jasieńska)  

 
 
1876-08-15 - 1934-03-19
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bielińska Marja z Jasieńskich (1876–1934). Ur. się w Winiarach w ziemi sandomierskiej z ojca Augusta i Zofji Ośniałowskich. Wychowała się w majątku rodzinnym Bidziny, w atmosferze wysokiej kultury oraz czynnego udziału w pracach społecznych. Obdarzona dużemi zdolnościami literackiemi, od lat wczesnych wykazywała zainteresowanie literaturą i historją. W r. 1895 wyszła zamąż za Antoniego Bielińskiego. Po paru latach pobytu w Warszawie osiadła z mężem na wsi, gdzie stała się jego czynną spółpracowniczką na polu społecznem i politycznem. Zainicjowała i poprowadziła ubezpieczenia pracowników dworskich, koła ziemianek oraz tajną szkołę i bibljotekę Macierzy szkolnej. Rozpoczęła swą działalność publicystyczną od artykułów w pismach ludowych. Pięknym tradycjom rodzinnym męża poświęciła większą pracę pod tytułem: Dwa Pokolenia. Nakładem Macierzy ukazały się jej szkice popularno-propagandowe: Dwaj Przyjaciele i Opis Ziem Polskich. Szereg artykułów B. ukazywał się w czasopismach: »Życie Polskie«, »Tygodnik Polski«, »Gazeta Radomska«, »Głos Lubelski« i »Kurjer Warszawski«. W latach wojny, począwszy od roku 1914, z zapałem służyła sprawie wojska polskiego, biorąc czynny udział w pracy Ligi Kobiet i Koła Polek. Zmarła w Bidzinach w dniu 19 III 1934 r.

Marjan Kiniorski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.