INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Antoni Bieliński      Antoni Bieliński - fragment fot. Rady Stanu 1918 r. - fot. w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Antoni Bieliński  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bieliński Antoni (1864–1930), działacz polityczny. Urodził się w majątku Turka pod Lublinem z ojca Aleksandra i Marji z Piotrowskich. Kształcił się w gimnazjum lubelskiem w czasach, gdy na jego czele stał słynny rusyfikator i prześladowca młodzieży polskiej, dyrektor Siengalewicz. W celu przeciwdziałania rusyfikatorskiej akcji dyrektora młodzież szkolna lubelska organizowała tajne koła narodowe, w których B. brał czynny udział wraz z przyjacielem swoim i głównym przewódcą tego ruchu młodych, Stefanem Surzyckim. Nadto bliskie stosunki, łączące dom ojca z rodziną Popławskich z Bystrzejewic, dały młodemu B. sposobność do zadzierzgnięcia węzłów przyjaźni ze starszym od niego Janem Ludwikiem Popławskim, twórcą Obozu Narodowego w Polsce. Po ukończeniu gimnazjum zapisał się na wydział prawny Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie brał żywy udział w budzącym się wśród młodzieży uniwersyteckiej ruchu narodowym. Był od pierwszej chwili powstania członkiem Związku Młodzieży Polskiej, popularnie zwanego Zetem, oraz Ligi Narodowej. Uzupełniwszy swoje wykształcenie studjami politycznemu w Genewie, pracował B. kilka lat w referacie prawnym Sosnowickiego Towarzystwa Kopalń Węgla, a następnie, poślubiwszy w r. 1895 Marję Jasieńską, osiadł w majątku Bidziny w powiecie opatowskim ówczesnej gubernji radomskiej. To osiedlenie się na wsi nastąpiło w okresie poważnych zmian, wywołanych złagodzeniem policyjnego systemu rządów w Królestwie Polskiem. Społeczeństwu wiejskiemu dana była wreszcie możność organizowania się w celach gospodarczych, skutkiem czego, poczynając od r. 1899, powstały towarzystwa rolnicze gubernjalne, lub stowarzyszenia rolnicze, znane pod nazwą syndykatów. B., stanąwszy do pracy na tym terenie, odgrywał w niej rolę kierowniczą jako wiceprezes a następnie prezes Towarzystwa Rolniczego w Radomiu, powołany również przez ziemian na radcę Komitetu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie. Jednocześnie prowadził działalność oświatową, przewodnicząc akcji Macierzy Szkolnej opatowskiej przez długi szereg lat, i polityczną, posłując z ramienia stronnictwa Demokratyczno-Narodowego do II Dumy Państwowej w Petersburgu w r. 1907, a podczas okupacji piastując mandat członka Rady Stanu w r. 1918. Po odzyskaniu niepodległości nie mógł rozwinąć szerszej działalności skutkiem choroby, która zmusiła go do wycofania się na lat 10 przed śmiercią ze wszystkich placówek społecznej i politycznej pracy. Zmarł w Bidzinach dnia 11 I 1930 r.

Marjan Kiniorski

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Juliusz Kaden-Bandrowski

1885-02-24 - 1944-08-08
prozaik
 

Leopold Leon Lewandowski

1831-03-14 - 1896-11-22
dyrygent
 

Stanisław Miłaszewski

1886-04-28 - 1944-08-10
dramatopisarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Rutkiewicz

1875-05-27 - 1950-07-27
działacz socjalistyczny
 

Edward Pawłowski

1870-03-16 - 1939-11-18
drukarz
 

Olech Marian Szczepski

1914-04-17 - 1980-06-24
lekarz pediatra
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.