INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Maria Czetwertyńska-Świętopełk (z domu Uruska)  

 
 
1853-07-09 - 1931-04-18
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czetwertyńska-Świętopełk Maria (1853–1931), córka Seweryna hr. Uruskiego, ekonomisty i heraldyka, i Hermancji z Tyzenhauzów, żona ks. Włodzimierza Światopelk-Czetwertyńskiego, blisko 60 lat życia spędziła w Milanowie na Podlasiu w czasie narodowego i religijnego prześladowania przez rząd rosyjski. Dom jej wówczas stał się ostoją prześladowanych, przeważnie unitów, nad którymi roztoczyła opiekę. Brała żywy udział w ułatwianiu unitom przechodzenia granicy i zawierania tzw. »ślubów krakowskich«, oraz sprowadzaniu jezuitów, którzy w przebraniu udzielali prześladowanej ludności posług religijnych. Z tego powodu »księżna milanowska« była stale wymieniana w raportach urzędowych »jako nieprzejednana i zawzięta przeciwniczka prawosławia«. Odznaczała się wielką umiejętnością gospodarowania, roztropnością w zarządzaniu swoimi majątkami, którymi osobiście kierowała. Ofiarna na cele społeczne i religijne, po ukazie tolerancyjnym przyczyniła się do odbudowy wszystkich zamkniętych przez rząd rosyjski kościołów w swojej okolicy. W Warszawie była przewodniczącą Towarzystwa Opieki św. Józefa, któremu ofiarowała plac pod budowę własnego gmachu. Była pierwszą i długoletnią przewodniczącą Związku Katolickiego Polek, który również hojnie wspierała. Zmarła 18 IV 1931.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Bohdan Zaleski

1802-02-14 - 1886-03-31
poeta
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Izrael Joszua Singer (Zynger)

1893-11-30 - 1944-02-10
prozaik
 

Karol Fryderyk Libelt

1807-04-08 - 1875-06-09
filozof
 

Ludwik Maria Staff

1890-07-19 - 1914-01-17
poeta
 

Ludwik Strojek

1887-09-29 - 1956-11-29
dyrektor archiwum
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.