INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Maria Pia Anna Koczwarowa (z domu d’Abancourt)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Koczwarowa z domu d’Abancourt Maria Pia Anna (1897–1944), geografka, działaczka społeczna i oświatowa. Ur. 6 V w Żurawnie w pow. żydaczowskim, była córką Karola d’Abancourt i Anieli z Witosławskich. Wychowywana w atmosferze patriotycznej, już jako uczennica gimnazjum we Lwowie została członkiem pierwszych organizacji harcerskich w Galicji. W czasie pierwszej wojny światowej pracowała w służbie oświatowej, związanej z organizacjami obozu niepodległościowego. Po wojnie rozpoczęła studia uniwersyteckie w Warszawie, które następnie kontynuowała we Lwowie, gdzie u prof. E. Romera uzyskała stopień doktora filozofii na podstawie pracy Klasyfikacja i rozwój dolin podolskich („Prace Geograficzne” Z. 9: 1927). Jednocześnie pracowała zawodowo jako nauczycielka w szkole średniej. W l. 1928–39 kierowała redakcją czasopisma „Przyroda i Technika”, organu popularyzacji wiedzy. K. stworzyła przy nim także dodatek metodyczny przeznaczony dla ognisk nauczycielskich. Po wyjściu za mąż za botanika i geografa Mariana Koczwarę przeniosła się na Śląsk. Na Śląsku zorganizowała akcję popularyzacji wiedzy o Śląsku. Z jej inicjatywy powstała biblioteczka, opracowana przez wybitnych fachowców, pt. „Śląsk, ziemia i ludzie”. W czasie drugiej wojny światowej K. znalazła się w Warszawie, gdzie prowadziła akcję tajnego nauczania w szkolnictwie średnim oraz kursy o Polsce współczesnej. Była także jedną z inicjatorek organizacji tajnego nauczania na szczeblu wyższym na terenie Warszawy, pełniąc obowiązki generalnej sekretarki Wydziałów: Matematyczno-Przyrodniczego, Farmaceutycznego i Medycznego Uniw. Warsz., Akademii Stomatologicznej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. W czasie powstania warszawskiego K. wzięła udział początkowo w Wojskowej Służbie Kobiet, a następnie w sanitarnej służbie cywilnej jako bezpośrednia współpracowniczka szefa Służby Zdrowia. Zginęła śmiercią żołnierza 9 IX 1944 r. w czasie powstania warszawskiego. Potomstwa nie zostawiła.

 

Olszewicz, Lista strat kultury pol.; Romer E., M. A. d’Abancourt-K., „Przegl. Geogr.” T. 19: 1939–45 s. 19–21; – Materiały Władysława Dunin-Wąsowicza; – Informacje męża Mariana Koczwary.

Krzysztof Dunin-Wąsowicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Tadeusz Białoszczyński

1899-11-25 - 1979-01-24
aktor filmowy
 

Antoni Gałecki

1906-06-04 - 1958-12-14
olimpijczyk
 

Jerzy Witold Różycki

1909-07-24 - 1942-01-09
matematyk
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Rapacki

1871-03-19 - 1929-01-31
malarz
 

Henryk Jan Szczygliński

1881-01-19 - 1944-09-24
malarz
 

Kazimierz Chłapowski

1832-12-24 - 1916-03-05
ziemianin
 

Apolinary Garlicki

1872-02-23 - 1940
socjolog
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.