INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Władysław Rajnold Korotyński      Fot. Pauart.pl.

Władysław Rajnold Korotyński  

 
 
1866 - 1924-06-16
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Korotyński Władysław Rajnold, pseud. Ładzisław lub Ładysław Borzywojowicz, Władysław Rajmund (1866–1924), publicysta, historyk. Ur. w Wilnie, był synem Wincentego i Stanisławy z Jakubowiczów oraz bratem Ludwika Stanisława i Bruna Wincentego. Uczęszczał w Warszawie do I Gimnazjum, relegowany za (wykroczenie polityczne w r. 1879 i przez protekcję przyjęty do Gimnazjum III, gdzie z R. Dmowskim założył kółko samokształceniowe «Strażnica». Wciągnięty do dziennikarki przez ojca, pracował w „Gazecie Warszawskiej” (1884–92), był następnie współredaktorem „Tygodnika Illustrowanego”, redaktorem „Kuriera Codziennego”, współpracował z „Wielką Encyklopedią Powszechną” i „Słownikiem Geograficznym”, pisywał w „Wędrowcu”, „Ekonomiście” i wielu in. Od r. 1897 w „Kurierze Warszawskim” ogłaszał jako Ładzisław Borzywojowicz Z raptularza. Od maja 1899 do października 1903 r. był redaktorem naczelnym tegoż „Kuriera”, w którym pracował aż do śmierci. Dla celów zarobkowych pisał podręczniki: Jak pisać po polsku, czyli stylistyka jęz. polskiego (W. 1889) i Panteon czyli życiorysy znakomitych Polaków (W. 1898), opracowania historyczne bieżących zagadnień ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy (Dawne rady miejskie i powiatowe, W. 1906, Losy szkolnictwa w Królestwie Polskim, W. 1906, Rady Stanu w Polsce, „Sfinks” 1907). Żywił kult dla Mickiewicza i Lelewela, ogłosił oryginalne przyczynki, ze względów rodzinnych pisał o Syrokomli (m. in. książkę Syrokomla (Ludwik Kondratowicz) o sobie, W. 1896), prace biograficzne poświęcił F. Karpińskiemu, W. Oczce, E. Odyńcowi, Z. Kaczkowskiemu, A. Pługowi, K. Stronczyńskiemu i in. Podejmował też krytyczne edycje tekstów literackich, ale najgoręcej zajmował się historią Warszawy, gromadząc wyspecjalizowany księgozbiór, wypisy archiwalne i dokumenty. M. in. nabył zbiory po F. M. Sobieszczańskim. Choć samouk, był najwybitniejszym tego czasu znawcą historii Warszawy ze względu na erudycję, pedanterię i umiejętność rekonstrukcji rozwoju przestrzennego miasta. Spośród, masy artykułów, które K. zamieszczał w prasie do samej śmierci, wymienić należy klasyczne studium Jak i z czego Wielka Warszawa powstała (W. 1917) oraz komentarz do reedycji „Gościńca” A. Jarzębskiego (1909); wcześniej opublikował po raz pierwszy zasadniczy zrąb „Estetyki m. st. Warszawy” A. Magiera, pozostawił niemal przygotowane do druku nowe wydanie. Alkoholizm utrudniał K-emu podjęcie wielkiego dzieła o Warszawie, w którym zamierzał zebrać rozproszony dorobek. Pozostawiona w rękopisie praca o Syrokomli, zawierająca mnóstwo nieopublikowanych ze względów cenzuralnych utworów poety, zaginęła zapewne w pożodze 1944 r. Późne małżeństwo z wdową z trojgiem dzieci, Wandą Grot-Bęczkowską, powieściopisarką, nie było szczęśliwe. Zmarł K. w Warszawie 16 VI 1924 r., pochowany na Powązkach. Wczesne artykuły podpisywał Władysław Rajmund.

 

Bibliografia Warszawy, W. 1958–64 I, II; W. Enc. Ilustr.; PSB, V 213; – Budrewicz O., Sagi warszawskie, W. 1967 (podob.); – Magier A., Estetyka m. st. Warszawy, Wr. 1963; – Nekrologi: „Kur. Warsz.” 1924 nr 169–71; – Arch. Państw. w W.: Listy i wspomnienia rodzinne oraz Teki Korotyńskich; – Wspomnienia kolegi K-ego S. Czekanowskiego w posiadaniu Henryka Rutkowskiego (w Warszawie).

Stanisław Herbst

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.