INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Marian Antoni Paszkowski h. Zadora  

 
 
przed 1700 - przed 1749
Biogram został opublikowany w 1980 r. w XXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Paszkowski (Lanckoroński-Paszkowski) Marian Antoni h. Zadora (ur. przed 1700 – zm. przed 1749), strażnik polny litewski, dowódca z czasów konfederacji dzikowskiej. O rodzicach brak wiadomości. Informacje w herbarzach (Uruski) mylne. Nie są znane losy jego dzieciństwa ani wczesnej młodości. Rozgłos uzyskał w czasie konfederacji tarnogrodzkiej, gdy wysłany przez hetmana w. lit. Ludwika Pocieja z 10 chorągwiami kozackimi na pomoc wojskom koronnym odniósł kilka zwycięstw nad wojskami saskimi, m. in. nad Maurycym Saskim, którego regiment rozbił pod Kraśnikiem (1716) zdobywając duży tabor. On to najprawdopodobniej dowodził w r. 1717 chorągwią kozacką pułku przedniej straży litewskiej. W r. 1721 jako pułkownik JKM stał na czele pułku, który reorganizowano lub może organizowano na nowo; P. przygotowywał projekt stanu osobowego, wysokości żołdu oraz liczby koni. W l. 1732–3 z tytułem pułkownika JKM uczestniczył w sejmikach brzeskich. Po śmierci Augusta II głosował, wraz z województwem brzeskim litewskim, na Stanisława Leszczyńskiego; mianowany przezeń strażnikiem polnym litewskim, walczył o tron dla Leszczyńskiego w szeregach konfederacji litewskiej. W kwietniu 1734 wstrzymał pod Wilnem rosyjskiego gen. L. W. Izmaiłowa. W następnych dniach, gdy wojsko konfederackie stacjonowało w obozie pod Koreliczami (woj. nowogródzkie), P. urządzał częste podjazdy na carskie oddziały. Jedną z takich wycieczek skierował ku Brześciowi Lit., zajętemu przez wojsko rosyjskie oraz część komputu pod regimentarzem Michałem Wiśniowieckim; chodziło o wsparcie brzeskiej szlachty, która zamierzała zawiązać konfederację przy królu Stanisławie. P. myślał o uderzeniu na przeciwników z zaskoczenia, ale uprzedzony wcześniej Wiśniowiecki wraz z Rosjanami zaatakował go i zmusił do odwrotu. W bezskutecznej pogoni za uciekającym wojska rosyjskie i regimentarskie skierowały się w głąb Litwy, do uwolnionego zaś Brześcia przybył P., dopomagając do zawiązania tam konfederacji. On też zdobył dla brzeskiej piechoty umundurowanie. Laudum Brześcian z 9 V 1734 wyrażało P-emu szczególną wdzięczność.

Gdy wojsko litewskie, okrzepnąwszy z sieleckiej klęski (sierpień 1734), wróciło spod granicy pruskiej w rejon Bielska Podlaskiego, P. ze sporym podjazdem wyprawił się pod Wilno; pod stolicę podeszły jednocześnie wojska gen. Izmaiłowa i Mikołaja Radziwiłła, woj. nowogródzkiego. Zanim doszło do bitwy, do oddziałów stanisławowskich przybyły dalsze posiłki, a P-emu odebrano dowództwo na rzecz starszego rangą pułkownika husarskiego, referendarza lit. Dominika Wołłowicza. Nowy komendant nie tylko nie potrafił utrzymać takiej jak P. dyscypliny, ale w początkach starcia z Rosjanami cofnął się i uciekł bez walki; brak wiadomości o roli P-ego w bitwie. W następnych miesiącach, gdy wojsko konfederackie bez planu przemierzało Litwę, P. zdobył sobie opinię oficera, który wśród beztroski i hulanek dowództwa «prawie jeden pracował» (Matuszewicz). On to w początkach kwietnia 1735 ocalił przed niewolą generalicję konfederacką, powstrzymując na czele ochotników oddział majora Oziembłowskiego, który chciał zaskoczyć rozłożony we wsiach starostwa wołkowyskiego obóz stanisławowski. W kilka tygodni później, gdy wojska stanisławowskie znalazły się w ziemi wiskiej w rejonie Kolna, P. przejął nad nimi dowództwo od Michała Massalskiego, który udał się do Królewca. Połączone siły litewskie, resztki dywizji woj. wołyńskiego Michała Potockiego i woj. lubelskiego Jana Tarły usiłowały jeszcze atakować Rosjan, ostatecznie jednak cofnęły się na Kurpiowszczyznę. W ciągu lata i jesieni 1735 P. kontynuował stamtąd partyzanckie wypady, ale gdy w grudniu t. r. Kurpie musieli się poddać, przeszedł granicę Prus i podążył do Królewca.

Z tytularną już tylko godnością strażnika polnego litewskiego, gdyż August III nadał ten urząd komuś innemu, P. wrócił (najpóźniej w styczniu 1738) do swego dziedzicznego Kruhela (pow. brzeski lit.), pozostając prawdopodobnie w kręgu klienteli podskarbiego nadwornego lit. Józefa Sapiehy. W r. 1744 starał się w Brześciu o poselstwo, ale sejmik został zerwany. Czy P. miał wtedy etat w wojsku litewskim, czy – co wydaje się prawdopodobniejsze – używał tylko tytułu pułkownika JKM, nie wiadomo. W lutym 1745 uczestniczył w brzeskim sejmiku gospodarskim, który rozdysponowawszy administrację czopowego-szelężnego, naraził się hetmanowi w. lit. Michałowi Radziwiłłowi. Być może fakt ten, obok ubóstwa P-ego, przesądził, że Radziwiłł i kanclerz lit. Jan Sapieha woleli urząd stolnika brzeskiego ofiarować młodemu Marcinowi Matuszewiczowi niż staremu eks-strażnikowi. Data śmierci P-ego nie jest znana; nie żył już 29 VIII 1748.

Synami P-ego byli: Piotr (zob.), Józef, generał-adiutant hetmana Radziwiłła, żyjący jeszcze w r. 1787 (z tytułem pułkownika petyhorskiego wojsk W. Ks. Lit.), może Ignacy, na pewno Jacek, w r. 1760 deputat brzeski, potem kolejno koniuszy, podstoli i stolnik województwa brzeskiego lit.

 

Uruski; Elektorowie; Wolff, Senatorowie W. Ks. Lit.; – Bartoszewicz K., Tadeusz Ogiński i jego pamiętnik, „Przegl. Hist.” R. 18: 1914 s. 70 72, 74–5, 81; Konopczyński W., Polska a Szwecja, W. 1924; Prochaska A., Konfederacja tamogrodzka, „Przew. Nauk. i Liter.” T. 43: 1917 s. 438; Truchim S., Konfederacja dzikowska, P. 1921 s. 54–7, 59–60, 118; Wimmer J., Wojsko Rzeczypospolitej w dobie wojny północnej, W. 1956; – Akty Vil. Archeogr. Kom., III 184–5, IV 463, 470, 477, 499, 550; Matuszewicz M., Pamiętniki, W. 1876 I; Otwinowski E., Pamiętniki do panowania Augusta II, P. 1838 s. 270, 273, 275; Vol. leg., VI 373, 383; Załuski J. A., Korespondencja, Wr. 1967; Zawisza K., Pamiętniki, W. 1862 s. 313; – AGAD: Arch. Radziwiłłów Dz. V 11366, Arch. Roskie, Korespondencja I/51, LIV/22.

Zofia Zielińska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jędrzej Kitowicz

1728-11-25 - 1804-04-03
historyk
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.