INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Marian Bielecki      "Podobizna Mariana Bieleckiego" - Wiedza - Nowe Życie - Światło - Kuźnia : 1906 - 1914 : bibliografia zawartości / oprac. Jadwiga Czachowska i Adam Czachowski. — Wrocław : Zakład im. Ossolińskich, 1956 - fragment, retusz iPSB

Marian Bielecki  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bielecki Marjan (1879–1912), działacz socjalistyczny. Ur. się w Czerwonym Dworze pod Kownem. Kształcił się w gimnazjum w Libawie i na politechnice w Rydze. Już jako uczeń gimnazjalny brał udział kierowniczy w życiu libawskich kółek socjalistycznych. Działalność tę rozwijał i w Rydze na terenie miejscowego różnojęzycznego proletarjatu. Aresztowany i zesłany administracyjnie do gub. wołogdańskiej, po kilkuletnim tam pobycie powrócił w r. 1901 do Kowna, gdzie organizował kółka rzemieślników i uczniów-Polaków, a w końcu r. 1902 nawiązał ścisłe stosunki z P. P. S. Skompromitowany wobec policji, wyjechał w r. 1903 do Krakowa i tu wziął udział w pracach organizacji emigracyjnej P. P. S. zaboru rosyjskiego. Zasilał jej organ »Przedświt« artykułami wybitnej wartości o zagadnieniach ruchu socjalistycznego i stosunkach międzynarodowych, pisanemi pod pseud. Raudonas. Pisywał też do »Gazety Robotniczej«, organu P. P. S. zaboru pruskiego; kiedy zaś władze pruskie osadziły w więzieniu całą jej redakcję, osiadł nielegalnie w Katowicach i pełnił funkcje redaktora tego pisma. W r. 1905 stał się najwybitniejszym teoretykiem i kierownikiem lewicowego odłamu P. P. S. zab. rosyjskiego. W lecie tego roku objął redakcję nielegalnego »Robotnika«, który wypełniał licznemi artykułami, pisząc jednocześnie mnóstwo odezw i ulotek. W październiku 1905 wybrano B-go do centr. kom. robotn. P. P. S. Po manifeście z 29 X przemawiał on na publicznych wiecach w Filharmonji, na masówkach fabrycznych i zebraniach tworzących się związków zawodowych. Aresztowany 17 XII 1905, do maja 1906 siedział na Pawiaku, gdzie napisał kilka broszur i szereg artykułów, wydanych pod pseud. M. Kowieńskiego (m. inn. Odpowiedź na list otwarty I. Daszyńskiego). Zesłany do miejsca urodzenia, uciekł stamtąd i we wrześniu 1906 wznowił działalność partyjną pod pseud. Zdzisława. Po rozłamie w P. P. S. we wrześniu 1906 został członkiem centr. kom. rob. P. P. S. lewicy i działał jako jej najwybitniejszy leader, współtwórca jej programu i współpracownik jej organu teoretycznego »Myśl Socjalistyczna« (Kraków). Aresztowany w czerwcu 1907, więziony przez kilka miesięcy w fortecy Brześcia, w początkach 1908 został zesłany administracyjnie na Syberję. Zbiegł rychło stamtąd i, ukrywszy się w bezpiecznem miejscu, dużo pisywał do »Wiedzy« wileńskiej (organ legalny P. P. S. lewicy) pod pseud. Kmicic. W r. 1910 znowu powrócił do bezpośredniej działalności partyjnej, pisując do »Robotnika« P. P. S. lewicy, ale stale rozwijające się cierpienie nerwowe coraz bardziej utrudniało mu pracę. W r. 1911 wyjechał do Stanów Zjedn. Am. Półn., gdzie pracował wśród polskiej emigracji robotniczej jako agitator i publicysta. W sierpniu 1912, powracając do kraju, skończył samobójstwem w porcie Bremy.

 

»Robotnik« P. P. S. lewicy, nr 234 z  X 1912, 12–13.    

Leon Wasilewski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.